Katy Perry

Katy Perry

Katy Perry Kimdir?

Asıl adı Katheryn Elizabeth 'Katy' Hudson olan Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu Katy Perry 25 Ekim 1984 yılında Amerika'nın California eyaletinde duuml;nyaya geldi. Muuml;ziğe ccedil;ok kuuml;ccedil;uuml;k yaşlarda başlayan Katy Perry ccedil;ocukluk yıllarında kilisede gospel muuml;ziğini ccedil;alarak ve souml;yleyerek buuml;yuuml;duuml;. Kariyerine 2001 yılında, 'Kate Hudson' isimli dinsel muuml;ziklerden oluşan albuuml;muuml;yle başladı.

 


2004'te The Matrix isimli produuml;ksiyon şirketiyle ilerleyen yıllarda satışa sunulan ortak bir albuuml;m kaydetti. Glen Ballard ile ccedil;alışarak bir stuuml;dyo albuuml;muuml; hazırladı fakat yapımcı şirketi yuuml;zuuml;nden yayımlayamadı. Bu albuuml;mdeki şarkılardan biri olan 'Simple' 2005 yılında 'The Sisterhood of The Travelling Pants' adlı filmin soundtrack ccedil;alışması olarak kullanıldı.

 


2007 yılında Capitol Record'la albuuml;m anlaşması imzaladı. 2008'de yayımladığı ikinci stuuml;dyo albuuml;muuml; 'One of the Boys' ile tanındı ve albuuml;mde yer alan 'I Kissed a Girl' 'Hot n Cold' ve 'Waking Up in Vegas' şarkıları Billboard Hot 100 listesinde ilk ona girmeyi başardı.

 

2010'da, uuml;ccedil;uuml;ncuuml; stuuml;dyo albuuml;muuml; Teenage Dream 'i piyasaya sundu ve bu albuuml;mden ccedil;ıkan 'California Gurls', 'Teenage Dream', 'Firework', 'E.T.' ile 'Last Friday Night (T.G.I.F.)' adındaki parccedil;alar Billboard 100 listesinde bir numaraya yuuml;kseldi. Bouml;ylece Katy Perry aynı albuuml;mden liste başı beş tane şarkı ccedil;ıkaran ilk kadın şarkıcı olarak kayıtlara geccedil;ti.
Mart 2012'de, uuml;ccedil;uuml;ncuuml; stuuml;dyo albuuml;muuml;nuuml; yeniden duuml;zenleyerek 'Teenage Dream: The Complete Confection' adıyla tekrar piyasaya suuml;rduuml;. Yeniden duuml;zenlenen albuuml;muuml;n ccedil;ıkış parccedil;ası 'Part of Me' olarak yayınlandı.

 

Temmuz 2012'de, bir sanatccedil;ı olarak kendisinin hayatına odaklanan ve İngiliz oyuncu Russell Brand ile 2010'ların başında yaptığı evliliğin dağılmasını konu alan belgesel filmi Katy Perry: Part of Me'yi yayımladı.

 

Katy Perry, ABD Billboard Hot 100 listesinin ilk onunda art arda elli iki hafta kalabilen tek şarkıcıdır. MTV tarafından 2011'de 'Yılın Sanatccedil;ısı' olarak belirlendi. 2012 itibariyle Perry, sekiz Grammy Ouml;duuml;luuml;'ne aday gouml;sterildi. Duuml;nya genelinde 11 milyon albuuml;m ve 81 milyon single satarak tuuml;m zamanların en ccedil;ok satan sanatccedil;ıları arasına girdi. Forbes tarafından 2011, 012 ve 2013 yıllarında 'Muuml;zikte En Ccedil;ok Kazanan Kadınlar' listesine dahil edildi.

 

 

 

Albümler
1. Katy Hudson, 2001
2. One Of The Boys, 2008
3. The Hello Katy Australian Tour EP, 2009
4. MTV Unplugged, 2009
5. Teenage Dream, 2010
6. Teenage Dream: The Complete Confection,2012
7. Prism, 2013
8. PRISM (Acoustic Sessions), 2014
9. Witness, 2017

 

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
2 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.