Hasan Kıyafet

Yazar resmi yok

Hasan Kıyafet Kimdir?

1938 Kırşehir-Kaman Çağırkan köyü doğumlu Kıyafet, ilköğreniminden sonra, öğretmen okulunu Pazarören Köy Enstitüsünde, yükseköğrenimini Gazi Eğitim İngilizce Bölümünde tamamladı. Öğretmenlik hayatı sürgünlerle geçti. TÖDMF, TÖS, TÖB-DER gibi öğretmen örgütlerinde ve çeşitli partilerin yönetiminde bulundu, kurucularından oldu. 12 Mart ve 12 Eylül'de işkencehane ve cezaevlerini gördü. Edebiyatla tanışıklığı İmece, Yön ve Çaltı dergileriyle başladı. 1965 yılında, Yılmaz Sunucu'nun Muska (The Charm) adlı öykü kitabını İngilizceye çevirdi. 1969 yılında Komünist İmam adlı romanı çıktı. Basılı yapıt sayısı kırkı aşan yazarın iki öyküsü de İş ve Ekmek adlarıyla film yapıldı. Diyarbekir'e Girmek adlı öyküsü, Mezopotamya Kültür Merkezi 1999 yılı birincilik ödülünü aldı. Leyla Kıyafet'le birlikte yazdığı Çağdaş İlkokul Ansikopedisi ise toplatıdı.

Basılı kitapları:

Romanlar: Komünist İmam, Başlayan Kavga, Ali Ali, Yaşamak Yasak, Yatırım Çocuklar, Bizim Lise, Bismillah Sevda ve Sosyalizm, İnsan Yokuşu.
Öyküler: Barac, Radar, Görüş Günü, İşkence Öyküleri, Yelkovan Otu, Umut Çiçeği, Ölülerle Söyleşi, Sizin Masalınız, Diyarbekir'e Girmek, Diyarbekir'den Çıkmak, Özgür Zindan. Anı-İnceleme: Mahpus Yılmaz Güney, Oy Pazarı, Bulgaristan'da Eğitim, Hücrede Şenlik, On İkiden Fıkralar. Çocuk öyküleri ve romanları: Çingene Çocuğu, Bizim Fabrika, Cin Top, Almanya Afacanları, Küçük Kapıcı, Kurnaz Kurt, Kuşkalenin Kuşları, Sığırcık Kayası, Uçan Tilki, Küçük Yarışçı, Gül ile Güdek.
Altı kitaplık dizi: Kanatsız Kuş, Deprem Kuşu. Çeviriler: Bitmeyen Kavga, Devrim Sancısı, Devrim Bitmeseydi, En Güçlü Kim, Hitler Oyuncağımı Çaldı.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
20 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.