Hans Zimmer

Hans Zimmer

Hans Zimmer Kimdir?

Hans Zimmer'ın müziklerini yaptığı filmler ve Hans Zimmer biyografisi


Çağdaş sinemanın unutulmaz müziklerine imza atan besteci Hans Zimmer, 12 Eylül 1957 yılında Almanya'nın Frankfurt kentinde dünyaya geldi.


Bugüne kadar birçok büyük bütçeli filmin müziklerini bestelemiştir. John Williams ile beraber en çok ödül kazanan bestecilerden biridir.


Hans Zimmer müziklerinin en belirleyici ve onu diğer klasik film müziklerinden farklı bir noktaya taşıyan özelliği Hans Zimmer müziklerinin yenilikçi, akılda kalıcı ve etkileyici olmalarından kaynaklanır. Birçok filminde senfoni orkestralarıyla çalışsa da son günlerde Klasik film müziklerindeki senfonik orkestralar yerine daha minimalist orkestralarla çalışan Hans Zimmer, bazı filmlerin müziklerinde yalnızca klavye ve çeşitli elektronik ses düzenleyicileri kullanarak büyük bir orkestranın verebileceği ihtişamlı sesleri ortaya çıkarmıştır. Bunun en iyi örneklerinden olan filmlerden biri Christopher Nolan'ın yönettiği ve Christian Bale'nin başrolde yer aldığı Dark Knight (Batman) üçlemesidir. Hans Zimmer, bu üçlemenin müziklerini bestelerken klasik enstrümanlardan yalnızca bir adet çello, dört korno, ve timpani kullanmıştır. Birden çok yaylı içeren senfonik sesleri ise klavyesiyle meydana getirip o meşhur Batman ana temasını oluşturmuştur.


Hans Zimmer'ın en belirgin özelliklerinden biri de bestelerinde elektro gitar, sentezleyici vb. rock ve elektronik müzik enstrümanlarını kullanmasıdır. Bu açıdan ambiyans müzik yaratmada en başarılı isimlerden biridir. Özellikle Interstellar - Yıldızlararası filminde kullandığı ambiyans sesler, uzay boşluğunda uzun seyahatleri etkileyici bir şekilde anlatmaktadır.


Hans Zimmer, beğeniyle izlenen birçok filmin duygusal etkileyiciliğinin arkasında yatan en önemli isimlerdendir. Son Samuray, Gladyatör, Rain Man gibi duygusal filmlerin bestelerine imza atmıştır. Görevimiz Tehlike (Mission Impossible), Karayip Korsanları (Pirates of the Caribbean), Kara Şahin Düştü (Black Hawk Down), Çelik Adam (Man of Steel), Batman v. Superman, Kral Arthur, İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line), Inception (Başlangıç), Pearl Harbor, Mısır Prensi (Prince of Egypt), Aslan Kral (The Lion King) ve ana temaları duyulduğunda hemen tanınacak birçok büyük bütçeli ve sevilen filmin müziklerini bestelemiştir.


Hans Zimmer, etnik melodileri yansıtmada da büyük bir ustadır. Bu örneği Son Samuray, Gladyatör, Kara Şahin Düştü, Mısır Prensi gibi filmlerde görmekteyiz.


Hans Zimmer ayrıca popüler oyun serilerinden Call of Duty: Modern Warfare 2 ve Crysis 2'nin de müziklerini bestelemiştir ve Beyond Two Souls oyununun müziklerinin yapımcılığını üstlenmiştir.Mutlaka dinlemeniz gereken Hans Zimmer müzikleri:Aksiyon:

1. Arcade (Man of Steel, Zack Snyder)

2. A Dark Knight (The Dark Knight, Christopher Nolan)

3. Beautiful Lie (Batman v. Superman: Dawn of Justice, Zack Snyder)

4. Cornfield Chase (Interstellar, Christopher Nolan)

5. I Will Find Him (Man of Steel, Zack Snyder)

6. General Zod (Man of Steel, Zack Snyder)

7. Coward (Interstellar, Christopher Nolan)

8. Where We're Going (Interstellar, Christopher Nolan)

9. The Battle (Gladiator, Ridley Scott)

10. Spectres in the Fog (The Last Samurai, Edward Zwick)

11. Gotham's Reckoning (The Dark Knight Rises, Christopher Nolan)

12. One Day (The Pirates of the Caribbean: At World's End, Gore Verbinski)

13. Hunger (Black Hawk Down, Ridley Scott)

14. Chant (Black Hawk Down, Ridley Scott)Dram:

1. Progeny (Gladiator, Ridley Scott)

2. A Way of Life (The Last Samurai, Edward Zwick)

3. A Small Measure of Peace (The Last Samurai, Edward Zwick)

4. Now We are Free (Gladiator, Ridley Scott)

5. Rain Man Theme (Rain Man, Barry Levinson)

6. Tell Me Now (What You See) (King Arthur, Antoine Fuqua)


ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
4 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.