George Michael

George Michael

George Michael Kimdir?

1980'ler George Michael (gerçek adıyla Georgios Kyriacos Panayiotou), 25 Haziran 1963 tarihinde Kuzey Londra'da dünyaya geldi. Panayiotou ailesinin Bushey'e taşınmasıyla Wham! grubunun ilk tohumları burada atılmaya başladı. George Michael “Andrew Ridgeley” ile tanıştı ve ikili 1981 yılında “The Executive” isimli bir grupta yeraldı. Ancak ertesi yıl, ikili olarak yollarına devam etme kararı aldılar. Yayınladıkları ilk 2 single “Wham Rap” ve “Young Guns (Go For it)” listelerde büyük ses getirdi. George Michael henüz 17 yaşındayken yazdığı “Careless Whisper” ı 1984 yazında Wham! projesi hala devam ederken solo olarak yayınladı. Bu şarkı, 80'lere damgasını vurmakla kalmadı ve sanatçının adının ölümsüzler arasına yeralmasına da neden oldu. Dediğimiz gibi George bu şarkıyı yazdığında henüz reşit bile olmamıştı.

Ardından bir başka balad “A Different Corner” geldi. Bu şarkı da aynı başarıyı tekrarladı. Bir kaç ay sonra kaçınılmaz son hayranlarla paylaşıldı. İkili Wham! projesini, grubun kariyerinin en iyi noktasında bitirme kararlarını açıkladı. İkilinin son konseri 1986 yılında Wembley Stadyumu'nda, 72.000'in üzerinde insanın katılımıyla gerçekleşti.

İşte bu tarihten itibaren sanatçının solo kariyerindeki önlenemez yükselişi de başladı. 1987'de soul müziğin yaşayan en büyük efsanelerinden biri olan Aretha Franklin ile birlikte söylenen “I Knew You Were Waiting” tüm dünya listelerinde zirveye oturdu. Aynı yılın sonlarında yayınlanan ilk solo George Michael albümü “Faith” dünya çapında 15 milyon gibi ulaşılmaz bir rekora imza attı ve sanatçıya başta Grammy olmak üzere onlarca ödül kazandırdı. Bu albümden aralarında “Faith”, “Father Figure” ve yayınlandığı dönemde büyük yankılar uyandıran “I Want Your Sex” de dahil olmak üzere toplam 6 adet 1 numara olmayı başaran şarkı single olarak yayınlandı. Gerçekten nefes kesici !!! 1990'lar
1990 Eylül'ünde kariyerinde farklı bir noktaya ilerlemek isteyen bir George Michael'ı dinlediğimiz “Praying For Time” isimli single ile müjdelenen ikinci albüm “Listen Without Prejudice: Vol.1” yayınlandı. George Michael, 60'ların havasını ve ruhunu taşıyan, çok daha ağır ve caz ritimli şarkılardan oluşan albümle hayranlarını şaşırtmayı başardı. Henüz 20'li yaşlarının başında olan George Michael, o tarihte “Aretha Franklin”, “Elton John”, “Stevie Wonder” gibi efsanelerle aynı mikrofonu ve sahneyi paylaşan bir yıldız haline geldi. Michael'ın videoları da 90'lar boyunca çok konuşuldu. Özellikle Cindy Crawford, Naomi Campbell, Christy Turlington ve Linda Evangelista gibi süpermodellerin birarada oynadığı “Freedom 90” !!! , Elton John ile birlikte Wembley konserinde birlikte söylediği “Don't Let The Sun Go Down on Me” daha sonra single olarak yayınlandı ve o da kuralı bozmadı ve 1 numara oldu. AIDS yararına yayınlanan “Red Hot and Dance” albümü için kaydedilen “Too Funky”de büyük ses getirdi. Şarkı, ünlü moda devi Thierry Mugler imzası taşıyan video klibi ile de çok konuşuldu ve 1992 yılının en çok çalınan şarkısı oldu.

1993'lerin başında listelerde arka arkaya 3 hafta boyunca “Five Live EP” fırtınası yaşandı. 1992'de Freddie Mercury'nın anısına gerçekleşen konserden ve sanatçının “Cover to Cover” turnesinden canlı kayıtlardan oluşan bu mini albümde Lisa Stansfield ve Queen'in yaşayan üyeleri ile düetler de bulunuyordu.

1993 Ekim ayında ünlü sanatçı plak şirketi Sony Music'e karşı açtığı dava ile yine gündemdeydi. Kendi özgürlüğünü kısıtladığı konusunda plak şirketini suçlayan ünlü sanatçı 9 ay süren davayı kaybetti. Bir süre yeni şarkı kaydetmeyen sanatçı Virgin Records ile yüklü bir anlaşma yaparak plak şirketi değiştirdi. 13 Mayıs 1996 tarihinde sanatçının yeni şirketinden yayınlanan ve ilk single “Jesus to a Child” ile müjdelenen “Older” albümü, sanatçının olgunluk döneminin de bir sonucuydu. Albüm, “Fast Love”, “Spinning the Wheel” gibi toplam 11 muhteşem şarkıdan oluşuyordu. Ardından toplam 500 kadar şanslı hayranı karşısında MTV Unplugged serisi kapsamında akustik olarak şarkılarını yorumlayan George Michael, “Star People” isimli şarkı ile de radyolarda o tarihlerde sıkça boy gösterdi. O yıl George Michael, hem MTV Avrupa Ödülleri'nde hem de İngilizlerin en prestijli ödülü Brit'lerde “en iyi erkek şarkıcı” kategorilerinde ödül kazandı.

1998 yılında sanatçının eski plak şirketi Sony (Epic Records) “Ladies and Gentlemen: The Best of George Michael” isimli çift cd'lik bir best of albüm yayınladı. Kasım ayının başında yayınlanan bu best of, toplam 8 hafta boyunca listelerde 1 numara oldu ve o kısa dönemde 2 milyon kopyadan fazla sattı. Sanatçının kariyerinin her döneminden hit şarkılardan derlenen albümde başta “Outside” olmak üzere 3 adet yeni şarkı da bulunuyordu.

90'lar biterken ve 2000'e girerken başka bir sürpriz daha bekliyordu George Michael sevenleri. Geride kalan 100 yılın en önemli bestecilerinden seçtiği şarkıları “Songs from last Century” adıyla yayınlayan sanatçı albümde “Roxanne”, My Baby Just Cares For Me” gibi ölümsüz şarkıları yorumladı. Albümün prodüktörlüğünü efsane “Phil Ramone” gerçekleştirdi. 21. yüzyıla girerken böylesi anlamlı bir albüm yayınlayan sanatçı için 90'lı yıllar gerçekten de çok hızlı ve verimli geçmişti. 2000'ler George Michael 2000'lere yine bir düet şarkı ile damgasını vurdu. Whitney Houston ile birlikte söylenen “If I Told You That”, Houston'un “Greatest Hits” albümünde yeraldı ve şarkı çok beğenildi. 2001 yılının sonlarına doğru herkesi şaşırtarak Universal ile anlaşma yaptı ve bu anlaşma sonucunda sadece 2 single yayınlandı. “Freeek!” ve “Shoot the Dog”…. Joseph Kahn'ın yönetmenliğini yaptığı “Feeek!”in video klibi özel efektleri ile bir video klipten çok, bir film tadındaydı ve izleyenleri büyüledi. Animasyon ve sansasyonel video'suyla yankı uyandıran “Shoot the Dog” ise bugün bile hala sanatçının cesur tavrı ile konuşuluyor.

Sadece 2 single'lık Universal macerasından sonra bu şirketten bir albüm yayınlamadan eski plak şirketi Sony Music'e geri dönen George Michael, “Amazing” ile desteklediği bir sonraki albümü “Patience”ı yayınladı. 8 yıl aradan sonra tamamen yepyeni şarkılardan oluşan bir albümle piyasaya iddialı bir dönüş yapan George Michael, kendisini sabırla bekleyen hayranlarını oldukça memnun etti.

Şu an 43 yaşında ve 25 yıl boyunca dopdolu bir müzik kariyerine sahip bir müzisyen olan George Michael, yukarıda anlattığımız kariyerinin en kapsamlı derlemesi “25” ile yeniden bizlerle. Her müzikseverin evinde bulunması gereken, başucu albümlerinden biri olacak albüm, yaklaşan yeni yıl için sevdiklerinize en güzel armağan olacaktır. Umarız kendisini bir 25 yıl daha, muhteşem şarkılarıyla dinlemeye devam ederiz. Diskografi: Patience (2004) Songs From The Last Century (1999) Ladies and Gentlemen (1998) Older (1996) Listen Without Prejudice (1990) Faith (1987)
If You Were There/The Best of Wham (1997) The Final (1986) Make It Big (1984) Fantastic (1983)

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
1 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.