Felix Francisco Casanova

Yazar resmi yok

Felix Francisco Casanova Kimdir?

(Santa Cruz de la Palma, 28 Eylül 1956 – Santa Cruz de Tenerife, 14 Ocak 1976) Şair ve doktor Félix Casanova de Ayala’nın oğludur. Babası genç yazarı şöyle tanımlar: “Küçük yaşlardan itibaren –yedi veya sekiz yaşındayken– kendi kendime nerede okumuş olduğunu düşündüğüm sıradışı sözcüklerle beni şaşırtırdı. Kaynağının kütüphanemden ele geçirdiği kitaplar olamayacağı münferit, neredeyse sürrealist ve ezoterik sözcüklerdi bunlar.” Daha sonra Félix Francisco Equipo Hovno [Bok Takımı] adlı bir Rock grubu ve edebiyat hareketi kurdu. 1973 yılında, on yedi yaşındayken, El invernadero [Sera] adlı kitabıyla Kanarya Adaları’nın en önemli şiir ödüllerinden biri olan Julio Tovar’ı kazandı. 1974 yılında Vorace’nin Yeteneği adlı romanıyla Pérez Armas Ödülü’nü kazandı. Ölümünden bir ay önce Una maleta llena de hojas [Yapraklarla Dolu Bir Bavul] adlı şiir kitabıyla La Tarde gazetesinin düzenlediği yarışmayı kazandı. Félix Francisco aynı zamanda 1974 yılında Yo hubiera o hubiese amado [Sevseydim ya da Sevdiysem] adlı bir günlük yazdı. Gaz kaçağı nedeniyle öldü.
Günlüğünde yazılanlara göre Vorace’nin Yeteneği’ni kırk dört günde yazdı. 9 Haziran 1974’te başlayıp 23 Temmuz’da bitirdi. Yazar, o zaman on yedi yaşındaydı.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
1 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.