Evelyn Fox Keller

Yazar resmi yok

Evelyn Fox Keller Kimdir?

ABD'li bilimci ve feminist düşünür Evelyn Fox Keller 1936'da New York'ta doğdu. Harvard Üniversitesi'nde teorik fizik ve moleküler biyoloji alanında doktora yaptı. Cornell, Northwestern, SUNY, Princeton ve California gibi Amerika'nın en saygın üniversitelerinde dersler verdi. Şu anda MIT'de Bilim, Teknoloji ve Toplum bölümünde Bilim Tarihi ve Felsefesi profesörüdür. Şu sıralarda gelişim biyolojisinin tarihi ve felsefesi üzerinde araştırmalar yapmaktadır.

Bilim ve toplumsal cinsiyet meseleleri arasındaki ilişki konusunda Amerika'nın en önde gelen akademisyeni olarak görülen Keller çalışmalarında bilimcileri, bilimsel çalışma yaparken kim ve ne oldukları konusunda düşünmeye teşvik eder. 'Mesele kadınların erkeklerden farklı bir tarzda bilim yapmaları meselesi değil, toplumsal cinsiyet ideolojisi değiştiğinde herkesin farklı bir tarzda bilim yapacak olması meselesidir' demektedir.

A Feeling for the Organism: The Life and Work of Barbara McClintock (1983), Reflections on Gender and Science (1985), Secrets of Life, Secrets of Death: Essays on Language, Gender and Science (1992) ve Refiguring Life: Metaphors of Twentieth Century Biology (1995) adlı kitapların yazarı ve Body/Politics: Women and the Discourses of Science (Mary Jacobus ve Sally Shuttleworth ile birlikte, 1990), Conflicts in Feminism (Marianne Hirsch ile birlikte, 1990), Keywords in Evolutionary Discourse (Elizabeth Lloyd ile birlikte, 1992) ve Feminism and Science (Helen Longino, 1996) adlı kitapların editörüdür. Ayrıca yayınevimizce yayımlanan Sosyal Bilimleri Açın! Sosyal Bilimlerin Yeniden Yapılanması Üzerine Rapor (2003, 4. basım) kitabını hazırlayan Gulbenkian Komisyonu'nun üyelerindendir.

ESERLERİ VE KATKIDA BULUNDUKLARI
2 ADET

      x

      6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.