Oscar Ödüllü Filmler

Orijinal adı, Academy Award of Merit olan Oscar ödülleri, dünyanın en eski ve prestijli sinema ödülleri olarak ön plana çıkıyor. Sinema Bilimleri ve Sanatları Akademisi tarafından 1929 yılından beri verilen ödüller, genellikle şubat ayı içinde gerçekleştirilen bir etkinlikle birlikte sunuluyor. Akademi Ödülleri, Amerikan film endüstrisinde sanatsal ve teknik alandaki başarıları onurlandırmak adına 24 dalda veriliyor. Belirlenen kategorilerde başarılı olan adaylar, Oscar adı ile anılan heykelciğin bir kopyasını almaya hak kazanıyor.Devamını Oku

Oscar Heykelciğinin Kısa Tarihi

Oscar adı ile anılan heykelcik, ilk olarak Metro Goldwyn Mayer'in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tarafından modellendi. Ünlü sanat yönetmeni, Oscar heykelciğini beş parçalı bir film makarası üstünde elinde bir kılıç tutan bir şövalye olacak şekilde tasarlamıştı. Heykelcikte yer alan film makarasının beş parçası; oyuncular, yönetmenler, film yazarları, yapımcılar ve film teknisyenlerini sembolize ediyordu. George Stanley ise Oscar heykelciğini bilinen haline kavuşturdu. 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplı olan heykelcik, almaya hak kazananlar tarafından satılamıyor. Ödülü kazananlar, sadece 1 dolar karşılığında heykelciği Akademi'ye satabiliyor.

Akademi Ödülleri'ne bir filmin aday olarak gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması, ABD-Los Angeles ili sınırları içerisinde en az bir sinemada paralı gösterime girmesi ve en az bir hafta süresince de gösterimde kalması gerekiyor. Akademi, Oscar adayı filmler içinden en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi kadın / erkek oyuncunun da bulunduğu 24 kategoride ödüle layık olanları belirliyor ve onları heykelcikle ödüllendiriyor.

2017 Yılının En İyi Oscar Filmleri

4 Mart 2018'de Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda gerçekleştirilen görkemli bir törenle, 2017 yılında Holywood'un en iyileri Oscar heykelciğini almaya hak kazandı. En çok dalda Oscar alan film The Shape of Water (Suyun Sesi) oldu. Macera, fantastik ve dram kategorisinde olan film, en iyi film dalında ödül almanın yanı sıra en iyi film müziği ve en iyi sanat tasarımı dallarında da ödül aldı, yönetmeni Guillermo Del Toro, en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü. Soğuk Savaş'ın iyice kızıştığı dönemde geçen film, Elisa adlı karakterin çalıştığı devlet laboratuvarında insansı bir su yaratığı üstünde gerçekleştirilen deneylere tanık olmasını konu ediniyor. Oscar ödülleri dışında 75. Altın Küre Ödülleri'nde de 7 dalda aday olan yapım, en iyi müzik ve en iyi yönetmen kategorilerinde Altın Küre almaya da hak kazanmıştı.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri) filmi, Frances McDormand'a en iyi kadın oyuncu ödülü kazandırdı. Filmde rol alan Sam Rockwell ise en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Kızının katilinin bulunamaması üzerine üç reklam panosu kiralayan bir annenin hikayesini anlatan film, Oscar heykelciğini kaldırmaya en yakın adaylar arasında yer alıyordu. Bu yıl en iyi erkek oyuncu ödülü ise Darkest Hour (En Karanlık saat) filmindeki rolü ile Gary Oldman'ın oldu. Ayla filminin de aday gösterildiği yabancı dilde en iyi film ödülüne Şili yapımı olan Muhteşem Kadın (A Fantastic Women) sahip oldu.

Oscar ödüllü filmler listesi içinde en özgün senaryo dalında Kapan (Get Out), en iyi uyarlama senaryo dalında Beni Adınla Çağır (Call Me by Your Name), en iyi animasyon dalında Coco, en iyi kurgu dalında Dunkirk, en iyi belgesel İkarus (Icarus) ve en iyi görsel efekt dalında Blade Runner 2049 gibi filmler de göze çarpıyor. En iyi kostüm tasarımından en iyi film müziğine kadar farklı dallarda Oscar alan filmler kadar Oscar'a aday olan filmler de sezona damga vurmayı başardı.

Holywood yıldızlarının kırmızı halıda boy gösterdiği Akademi Ödül Töreni, 2017 yılının Amerikan film endüstrisi içindeki en iyileri seçti. Her biri adını tarihe kazıyan filmleri, Oscar Ödüllü Filmler 2018 koleksiyonu ile idefix'ten satın alabilir, arşivinize katabilirsiniz. Oscar adayı filmleri de koleksiyonunuza katarak genişletebilir, sezonun en iyilerine bir şans verebilirsiniz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.