Satış Dışı

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Albüm Açıklaması

“ Türküler, Anadolu’nun hikâyeleridir. İçinde doğup büyüdüğüm bu toprakların aşkla, hasretle, imkânsızlıkla yoğrulmuş her bir hikâyesi beni anlatır, bizi anlatır, bizden öncekileri anlatır. ” Ender Balkır


Ender Balkır’ın “HARPUT” Albümü Yüreklere Dokunacak


Harput yöresinin en güzel türküleri, Ender Balkır’ın özgün yorumu ve güçlü sesiyle tekrar dile geldi. Dinleyenlerin yüreğine dokunacak albümde, 20 ölümsüz eser bulunuyor.


Albüm, ortaya çıkış hikâyesiyle de belleklerde iz bırakıyor. Harput Türküleri’ni çok seven Büyük Usta Tuncel Kurtiz’in Kaz Dağlarında bulunan evinde, o hayattayken Ender Balkır’ın Harput Türküleri söylediği bir dost meclisinde temelleri atılıyor. Yaklaşık 2 yıl süren yoğun bir çalışmanın ürünü olan albüm, Kalan Müzik etiketiyle müzik severlerle buluşuyor. Harput yöresinin kültür mozaiği içinde yaşanmış, farklı etnik ve inançlara sahip sevda hikâyelerini anlatan türküler, Harput musikisinin de temelini oluşturuyor.


“Kar mı Yağmış Şu Harput’un Başına…”


Ender Balkır’ın kendine has, özgün yorumu ve özel sesiyle hayat verdiği albümde, yüreklerimize dokunan ezgiler ve uzun havalar bulunuyor. Yönetmenliğini Yaşar Erdoğan ve Engin Arslan’ın yaptığı albümde “Kar mı Yağmış Şu Harput’un Başına”, “Vardım Baktım”, “Dağlar Dağımdır Benim”, “Yara Benden” gibi unutulmaz türküler Ender Balkır yorumuyla dinleyicisiyle buluşuyor. Albümde yer alan “İki Bülbül” adlı eseri ise sanatçının “kulağıma türküleri ilk fısıldayan” olarak tanımladığı babası Hıdır Balkır otantik yorumuyla seslendiriyor.


“Harput”un Emekçileri


Ender Balkır;  “Ezim Ezim” ve “Ahir” den sonraki 3.albümü olan “Harput” ta kendisine eşlik eden müzisyenleri “Harput”un emekçileri olarak tanımlıyor. Sanatçıya vokalde Erkan Tekci eşlik ederken, klasik ve akustik gitar’da Önder Meral, bağlama-ud-yaylı tambur’da Sezgin Yaman, lavta ve yaylı tambur’da Engin Arslan, klarnette Caner Malkoç, kanun’da Turgut Özüfler ve Berker Teoman, keman’da Hüseyin Kemancı, perküsyonda Yaşar Erdoğan, Bülent Elmas, basgitarda Fırat İkisivriustalıklarını paylaşıyor. Albüm kayıtları ise Studio Kalan, Studio Ahuzar ve EUB Home Studio imzası taşıyor.


İmkânsız Sevdalara Yakılmış Türküler…


Kültürel farklılıkları sebebiyle kavuşamayan âşıkların ve yolu gurbete düşenlerin yurdu Harput’tan çıkmış 20 değerli eserin söze döküldüğü albüm, Ender Balkır’ın eşsiz sesinde yüreklerimizi titretiyor. Ermeni kızı Ahçiğ’e sevdalanan Türk genci Mustafa’nın hikâyesini anlatan “Ahçik” te bu imkânsız sevdayı anlatıyor… Ahçiği yolladım Urum eline / Eser bad-ı sabah zülfün teline / Gel seni götürem Harput eline”


Ender Balkır’ın güçlü yorumu ve özgün sesi albümde yer alan eserleri, herkese dokunan birer öyküye dönüşüyor. 


 


Parça Listesi:


1. Sinemde Bir Tutuşmuş Yanmış Ocağ Olaydı


2. Yara Benden


3. Al Almayı Daldan Al


4. Dağ Üstüne Dağı Koysam


5. Kar mı Yağmış


6. Ahçik


7. Koğengin Yollarında


8. Hafo’mun Evi kaya Başında


9. İki bülbül


10. Dağlar Dağımdır


11. Vardım Baktım


12. Necibe


13. Aş Yedim


14. Yığıki’nin Dört Etrafı Bahçalar


15. Bir Şuh-i Sitemkar


16. Çayın Öte Yüzünde


17. İsfahan’da Han İşlerim


18. Çayda Çıra Yanıyor


19. Havuz Başının Gülleri


20. Evleri Uçta Yarim

 

Puanlamalar

%0
%100
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

23.10.2018

Harika

Yorumlar müthiş olmuş, müzik sizi başka dünyalara götürüyor. Sıkça dinleyeceğim bir albüm edinmiş oldum, emeğinize sağlık.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız