Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Zeytindağı

Zeytindağı

Zeytindağı

8/10 - 24 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Zeytındağı, İnsanın kanını donduran tarihi bir süreci, "bir imparatorluğun çöküşünü" o zamana göre en duru Türkçeyle karşımıza getiriyor. Kitapta Mehmetçiğin Yemen'de, Aden'de, Kanal'da, Gazze'de, Arap Çölleri'nde nasıi kırıldığını, yenilgiden sonra bir vagon dolusu "mecidiye altınını" bile nasıl bıraktığımızı hayretler İçerisinde okuyacaksınız.

Cemal Paşa'nın emir subayı olarak, o günlerde en yakınında olan Falih Rıfkı, Zeytindağı kitabıyla tarihimize bir ibret belgesi bırakırken, her biri bir destan olabilecek, askerlerin günlükleri ve adeta kumar masasında kaybedilen Ahmetlerin, Mehmetlerin hikayeleri tüylerinizi ürpertecek.

"Bu kitabı okumak âdeta bir borçtur ve bir vazifedir."
Behçet Kemal Çağlar

"...Falih Rıfkı'nın son eseri Zeytindağı. Cumhuriyet devri edebiyatının en büyük hâdiselerinden birini teşkil etti. Falih Rıfkı'nın bize hatırlattığı devir, Türk milletinin geçirdiği ve geçirebileceği felâket devirlerinin en lacialısı, en dehşetlisi ve ruha en çok bezginlik verenidir. Eğer, muharririn keskin ve yüksek zekâsı bu devir üstüne berrak bir aydınlık gibi aksetmemiş olsaydı, biz ona doğru başımızı çevirip tekrar bakmak arzu ve cesaretini kendimizde bulamıyacaktık."
Yakup Kadri Karaosmanoğlu

"...Zeytindağı 'nı seve seve okudum. Zaten başladıktan sonra bırakmak kabil değil. Bence bu yeni kitabında Falih Rıfkı'nın üslûbu, öbür kitaplarından daha göz kamaştırıcıdır ve zannedersem en güzel haline vâsıl olmuştur. Zeytindağı. bugünkü Türkçe ile ne kadar kuvvetli anlatım yapılabileceğine sağlam bir delildir."
NurullahAlaçBaskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pozitif Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2008

Sayfa Sayısı : 0

Dil : Türkçe

ISBN: 9789756461075


Yorumlar (6)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Tarih okumanın zamanıdır

Bugünümüzü, Ortadoğu’da bugün olup biteni anlamak için çok iyi bir kaynak Zeytindağı...  Birinci elden tanıklıklar ve oldukça objektif bir bakış açısı. 1. Dünya Savaşı´na tamtakır bir hazineyle girişimiz, çölde askerimizin telef oluşu, yenilgimiz... Öte yandan yazarın duru Türkçesine, üslubuna hayran kalmamak mümkün değil.

Osmanlının doğru ve yanlış yaptıkları üzerine çok

Ben yaş olarak 30´larımın sonunda olan ve Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemini lise kitaplarından okumuş bir kişi olarak, Zeytindağı´nı okuduğumda, o dönemler hakkında ne kadar yüzeysel ve kıt bilgim olduğunu hissettim. Osmanlı´nın yaptığı doğruları ve yanlışların bana bu şekilde okutulmasını isterdim. Kitap çok rahat ve hızlı okunuyor. Bana, o dönemdeki insanların da insan olduğunu hissettirdi. Zeytindağı, aynı zamanda bana, atalarımızın, Osmanlı´nın her şeyi doğru yapmadığını hissettirip, neden o zamanlarda kaybettiğimiz hakkında bir bakış açısı verdi.
Kitabı ben çok beğendim, bu konulara ilgisi olanlara kesinlikle tavsiye ederim.

Sansürlenmiş

   Allahısmarladık bölümünün  sansürlenmiş olduğunu gördüm.Artık eski bir basımını sahaftan arayacağım.Bilmediğim nereleri sansürlendi onu da bilmiyorum