İlk Baskı Yılı : 2012

Sayfa Sayısı : 1216

Dil : Türkçe

Grossman'ın eseri, toprak altında yatanların sesi, baskı rejimlerinin yaşama ve özgürlüğe asla galip gelemeyeceğinin ölümsüz bir belgesi olmaya devam ediyor.Sovyet Rusya'nın büyük ... Tamamını gör

Tükendi

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Yazar Hakkında

Kitap Açıklaması


Grossman'ın eseri, toprak altında yatanların sesi, baskı rejimlerinin yaşama ve özgürlüğe asla galip gelemeyeceğinin ölümsüz bir belgesi olmaya devam ediyor.

Sovyet Rusya'nın büyük yazarlarından ve tarihin en önemli savaş muhabirlerinden Vasili Grossman (1905-1964), başyapıtı Yaşam ve Yazgı'yı 1950'lerde kaleme aldı.

Ustası Tolstoy'un dev eseri Savaş ve Barış gibi, büyük bir muharebenin, İkinci Dünya Savaşı'ndaki Stalingrad Savunması'nın etrafında şekillenen bir dönem romanı olan Yaşam ve Yazgı, her şeye rağmen direnen insanların kaderini anlatmakla kalmıyor, Stalin Rusyası'nda yaşananları gerçekçi bir dille gözler önüne seriyordu.

Stalin'in ölümünden sonra yaşanan yumuşama döneminde kitabın yayımlanabileceğini düşünen Grossman, yanılıyordu. Yetkililer yazarı değil ama kitabı mahkûm etti. KGB müsveddelerine, hatta daktilo şeritlerine bile el koydu. Politbüro'dan Mihail Suslov'un deyişiyle, "Kitabın yayımlanabilmesi için en az 300 yıl geçmesi gerekiyordu." Grossman, umutsuzluk ve hayal kırıklığı içinde, 1964'te öldü.

Ancak Yaşam ve Yazgı'nın yazgısı, yazarından farklı oldu. Kitabın iki kopyası daha vardı ve gizlice ülke dışına çıkarıldı; 80'lerden sonra Batı'da basıldığında, özellikle Fransa, İngiltere ve ABD'de büyük yankı uyandırarak zamanla bir milyonun üzerinde okura ulaştı.

Eleştirmenlerin "XX. yüzyılı Savaş ve Barış'ı" olarak tanımladığı Yaşam ve Yazgı, nihayet Türkçede. Okuma kolaylığı açısından üç cilde bölünmüş, özel kutusu içinde ve birinci baskıya özel fiyatla.Sayfa Sayısı: 1216

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Toprak altında yatanlar için
A. Ömer Türkeş
Herhangi bir yüzyılın başlangıç ve sonunu ya da karakteristiklerini yaşanan olayların dünyayı etkileme gücüyle ölçeceksek eğer, 20. yüzyıla savaşlar, devrimler ve karşı devrimler çağı demek yanlış olmaz. Alain Badiou’nun Yüzyıl adlı incelemesinde vurguladığı gibi, insanın malzeme olarak kullanıldığı, insan öldürmenin “yeni insanı yaratmak” adına meşrulaştırıldığı 20. yüzyıl, politikanın, hem de politakanın en kabalaşmış hallerinin yüzyılıydı.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Kitabımın özgür bırakılmasını istiyorum
Tekin Budakoğlu 
Grossman, Yaşam ve Yazgı’da, Sovyet Rusya’nın bir numarası Stalin’i, rejimi ve devleti eleştiren ifadelere yer verince, KGB kitabın basılmamış nüshalarına el koyar, daktilo şeritlerini bile imha eder. Ne var ki kitap ilk baskısını, yurtdışına gizlice çıkarılan kopyası sayesinde, ancak Grossman öldükten yıllar sonra yapabilecektir.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%87
%8,7
%4,3
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

23.04.2016

Dev Roman

20. yüzyılın en trajik romanlarından biri. Güçlü bir yapıt.

02.04.2016

yazgı

kesinlikle önerilir olaylar çok gerçekçi şekilde anlatılmış alıp okuyun bir şey kaybetmez çok şey kazanırsınız

23.01.2016

kurgu yok

roman çok dağınık bir bölüm cephede bir bölüm nazi kamplarında diğer bölüm  bilim çalışmalarında  .zaten Grossman gazeteci olduğu için belgesel tarzında yazmış roman olarak kurgu çok zayıf.kısacası savaş bölümleri dışında vasat bir roman.