4/5 - 633 Kişi Yorum Yap, Kazan!

İlk Baskı Yılı : 1996

Sayfa Sayısı : 119

Dil : Türkçe

"Albert Camus"nün ( 1913-1960) en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan "Yabancı", aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtı. Ölümün egemen olduğu bir "varlık"ın en anlamsız olgular ... Tamamını gör
9,45 TL
13,89 TL %32
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Albert Camus

Albert Camus

Albert Camus [“Alber Kamü” şeklinde okunur] eserleri 20. Yüzyılın felsefi akımını biçimlendirmiştir. Bu eserlerden en ünlüleri olan “Yabancı” ve “Veba” ile tanınan Cezayir doğumlu Fransız varoluşçu yazar Albert Camus, “absürdizm” akımının önde gelen yazarlarından biridir. Albert Camus, 7 Kasım 1913 yılında Cezayir’in Mondavi kentinde dünyaya geldi. Yoksul bir ailede büyüyen yazarın babası 1. Dünya Savaşı ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

"Albert Camus"nün ( 1913-1960) en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan "Yabancı", aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtı. Ölümün egemen olduğu bir "varlık"ın en anlamsız olgularını saçma bir düzensizlik içinde yaşayan bu romanın başkişisi "Meursault", bir simge kahraman değildir, "adı" olmayan bir "Yabancı"dır; bu eksik kimlik, gerçeklikten algıladığı şeyi yapılandıramayan, yeniden örgütleyemeyen, ama gerçekliğin yankılarını yakalamaya çalışan bir boş bilincin imgesidir. Onun kayıtsızlığı ve edilgenliği, işte bu boş bilincin ürünüdür. Yabancı, büyüleyici gücünü, içinde barındırdığı trajedi duygusuna borçlu: Bir türlü ele geçirilemeyen anlamın sürekli aranması, bilinç ile toplumsal dünya arasındaki çatışma... Camus'yle buluşanların hiçbiri, onunla karşılaşınca hayal kırıklığına uğramamıştır. "Mutluluk, bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir," der Camus. Giderek daha çok sevilen bir yazar olması, onun bu sevgisinin yansımasından başka bir şey değildir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Albert Camus'nün doğumunun yüzüncü yılında tüm dünyada adına etkinlikler düzenleniyor, hatırasına ve bizlere bıraktığı değerli edebiyat mirasına sahip çıkılıyor. Nobel Edebiyat Ödüllü bu büyük yazar her yerde anılıyor ama memleketi olan Cezayir'de kimse ondan bahsetmiyor. Kitapları okullarda okutulmuyor, devlet adamları ona ve mirasına sahip çıkmıyor. Kendini hep Cezayirli olarak tanıtan Camus, günümüzde, ünlü romanı Yabancı'yı yazmasına olanak sağlayan bütün o plajlara, evlere, sokaklara gerçekten yabancı hale gelmiş durumda... .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

Yabancı, mutlak tekdüzelik sergileyen bir romandır. Öyküde yer alan olaylar (bunların arasında bir cinayet ve onu izleyen bir dava yer alsa da), üzerlerinde hiçbir ağırlık taşımıyor gibidir; sanki yalnızca sayfanın yüzeyinden süzülüp geçerler. Sonradan anlaşılır ki bu, hem öykünün vermek istediği mesaj ve varoluşçuluk felsefesiyle olan tartışmalı ilişkisi hem de, işin garip tarafı, kitabın sürükleyiciliği açısından can alıcı değerdedir. Camus’nün titiz yalınlığı öyküyü aynı anda hem gündelik gerçekliğe hem de bir söylencenin içine yerleştirir ve bu belirsizliği çözmek okura bırakılır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%75
%19,1
%3,4
%1,3
%1,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

12.02.2019

Nobel...

   En başta farkındalık yaratmayacak, basit bir kitap gibi görünse de, sonralarda yalnızlığı gerçekten çok iyi anlattığını ve tanımladığını anlayabiliriz.   Camus kitapta sıradanlaşmış bir yalnız hayatı, gözler önüne seriyor. Sonrasında bu hayatı tepkisiz bir hale getirerek 'Gerçek bir yazar ve gerçek bir kitap nasıl olur?' sorusunun cevabını veriyor.    Kesinlikle okumalısınız...

07.02.2019

yalnızlığın tanımı

kitap bittiği an elimden bırakmam 15 dakika sürdü. içimdeki yalnızlığı hatırlattı hiç birşeyliği boşluğu ve tüm bunların aslında o kadar da üzücü ve yıkıcı olmadığını anlattı. hiç kimsenin aslında hissettiği gibi olmadığını bireyin içsel dünyasında bile kendisini ne kadar çok kandırdığını, olaylara, insanlara, nesnelere aslında haddinden fazla değer veriyormuş gibi gözükmenin insanın ruhunda daha derin bir boşluk ve umarsızlığa sebep olduğunu hissettiren bir yazın. kesinlikle farkındalık yaratabilecek türden. mutlaka okunmalı :)

08.02.2017

Farkındalık yaratıyor...

Kitabı dün okudum. 3 saate bitiyor zaten yavaş okuyorum ben. Tek söyleyeceğim bende bi etki bıraktı boşluk mu yoksa varlık mı anlamadım. Belki bende olan boşluğu hatırlattı. Okunmaya değer mutlaka okunması lazım bi eser.