Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yaban

Yaban

Yaban

Bütün Eserleri 1

9/10 - 55 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , M.E.B. Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Kendi dönemi içindeki gerçekçilik anlayışına uygun olarak yazılmış olan Yaban'da Yakup Kadri, I. Dünya Savaşı'nın bitimiyle birlikte Sakarya Savaşı'nın sonuna kadar olan sürede bir Anadolu köyünde, köylüleri, köyün durumunu, Milli Mücadeleye ilişkin tavırlarını bir aydının gözüyle verir. Yaban için "bu eser benliğimin çok derinliklerinden adeta kendi kendine sökülüp, koparak gelmiş bir şeydir" diyen yazar, bu romanda ortaya koyduğu birçok soruna daha sonra yazacağı Ankara'da cevap bulmaya çalışacaktır.Sayfa Sayısı: 214

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2004

Sayfa Sayısı : 214

Dil : Türkçe

ISBN: 9789754700060


Yorumlar (3)

yaBAN

köyLü kadınları için: ÿ"aşktan anlamaz, soğuk, cahil ruhsuzÿ; yanına yatsan pis kokuyordur.ÿ"  diyen ve devamında köylülere hepimiz insanız bir vatan evladıyız, bir kandan kardeşiz diyen bir zat yazar olamaz. bu yüzden kitabını okumadım. yazmadan önce kafada olgunlaşmalı insan..

Kitaba dair..

Aydın-halk çatışmasının tüm esere genel tema olarak uygulandığı kitap olan Yaban...
İlk başladığım kitaplardan olmakla birlikteÿ; halkın ne derecede cahil olduğunu, ağaların halkın üstündeki baskısını ve zulmününÿ; köye yeni gelen ve yabancı olan bir aydın tarafından görülüp elinden geldiğince bu baskının ve zulmün etkisini azalttırmaya çalıştığını, zaman zaman da olsa işin romantik kısmına geçildiğini ancak umulan sonucun bulunmamasıyla birlikte tekrar aydının kendi kabuğuna dönmesiyle devam eden, cahil olan Anadolu halkının, sömürülen Anadolu halkının köye gelen yabancı aydın tarafından zamanla aydının çabalarıyla bir şekilde bilinçlendirilmesiyle konusuna güç katan, çok çarpıcı betimlemelerin yapılmasıyla birlikte okuduğunuz durumun gözünün bir an bile önünden gitmeyeceği bir sahne yaratmasıyla kendi sahnesinde devleşen, en sonunda ise beklenilen o düşman saldırılarının köydeki tüm tabuları yıkmakla birlikte, baş kahramanımız olan Ahmet Celal´in gönlünü kaptırdığı Emine´yle köyden uzaklaşmasıyla biter :)

Çok güzel bir romandı, her insanın okuması gereken kitaplardan biri olduğuna inanıyorum.Yakın geçmişimiz ve Milli savaşlarımızın anlanılması yanında o dönemin olaylarına tanık olmak adına Yakup Kadri okumaya devam.

Mükemmel

İstiklal Savaşı döneminde yaşanan aydın-halk çatışması ancak bu kadar iyi anlatılabilirdi. Ruhun şad olsun Yakup Kadri.