Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Uygarlık Tarihi

Uygarlık Tarihi

Uygarlık Tarihi

9/10 - 39 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Türkiye'de ortaöğretimi, özellikle de liselerin, 1950'lerle beraber gelip girdiği ve bugün de süren bir çıkmazı da şudur: Tarih, felsefe, sosyoloji, edebiyat ve sanat gibi kültürün temel konularında, gençlere -hemen hemen- hiçbir şey verilmiyor; öğrencilerin kafalarına yalan yanlış, abuk sabuk, ipe sapa gelmez birtakım şeyler tıkıştırılıyor. Ne gerçekçi ve bilimsel bir yaklaşım, ne de bir bütün olarak kucaklayış kültürü. Bir bölük pörçüklük, bir derme çatmalık, bir keşmekeş kısacası.

Egemen sınıfların bir oyunudur bu!

Amaç da ne yapıp edip gençlerin uyanmasını engellemektir.

İşler öylesine tezgahlanıyor ki, daha liseden başlayarak gençlerin gözlerinin önüne bir "duman perdesi" çekiliyor; içinde yaşadıkları çağa ve topluma yabancılaştırılıyorlar. Liselerden üniversite ya da yüksekokullara bu durumda gelen öğrenciler de, ne kendi aralarında ne de öğreticilerle bir "kültürel diyalog" kurabiliyor ve bir "kör dövüşü"dür gidiyor. Bu kitap işte bu oyunu bozmak için yazıldı. Söyleyeceklerini de, bir "uygarlık tarihi"nin zemininde ve "çağdaş tarih"in çerçevesi içinde söylüyor.

Tek kelimeyle çağını tanıtarak.

Kültür, çağını tanıtıp bilinçlenmiyorsa, laf yığınıdır.

Başta gençlere seslense de, temel kültüre meraklı olan herkesin öğreneceği var bu kitaptan.

Okuyun göreceksiniz...
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 572

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları

İlk Baskı Yılı : 2009

Sayfa Sayısı : 572

Dil : Türkçe

ISBN: 9786054183623


Yorumlar (1)

Uygarlık tarihinden ziyade ideolojik bir kitap

Kitabı, üniversite hocasının Uygarlık Tarihi dersinde takip edeceğimizi söylediği için satın aldım. Kitap, uygarlık tarihinden ziyade marksizm odaklı siyasi bir kitap. Kendisi de henüz kitabın girişinde açıkça ifade etmiş. Kitabı almadan önce bunu görmüş olmayı dilerdim. Referansları az. Konulara çok yüzeysel değinmiş. Örneğin, 107. sayfada Fransız Devrimi´ne geçiyor ve 5 sayfada bitiriyor. Ardından bir kaç sayfa da Sanayi devrimini anlatıp sosyalizmin doğuşu ve türlerini anlatmaya koyuluyor.  İçindeki ana başlıklar: Batı Dünyası(s.33-164), Sosyalist Dünya (s.169-264),  Üçüncü Dünya (s.269-302), Türkiye (s.307-548). Kitap 572 sayfadan oluşmakta (2014 Eylül baskısı).
Kitabın sonunda bilimsel objektiflikle ilgili bir açıklaması var. Orada, objektifliğin tarafsızlık değil, bilim adamının doğru olduğunu düşündüğünü söylemesidir, diyor ve siyasi görüşünü ifade ediyor:
ÿ"Kitabı yazarken, içinde yaşadığımız çağa ve topluma, bir bilim adamı gözüyle, yani objektif olarak baktım. Öyle olduğu için de tarafsız kalmadım, kalamazdım. ... Kapitalist dünya, sosyalist dünya, geri kalmış ülkeler dünyası diye üç ayrı gerçekliğin yaşandığı bir dünyada, ben, geri kalmış bir toplumun aydınıyım. Ülkemi, emperyalist kapitalizm, içerideki ortakları ile işbirliği halinde sömürmektedir...ÿ"