Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


C++, Java ve C# ile UML ve Dizayn Paternleri
Nesne yönelimli programlama, günümüzde en sık kullanılan yazılım geliştirme tekniği ancak bu konu programlama dillerinin sözdizim özelliklerinden, sınıf, arayüz, türetme veya sanallık gibi temel alt başlıklarından ibaretmiş gibi algılanmaktadır. Oysa nesne yönelimli programlama denilince bilinmesi gereken konular; modelleme, dizayn prensipleri, paternler ve UML notasyonudur. Bu kitap sayılan konuları üç dilde ve örneklerle ele almaktadır.

Kitabın hedeflediği okuyucu kitlesi sadece bu dilleri öğrenmekte olan kişiler değil aksine halihazırda bu dilleri kullanarak uygulama geliştiren ancak kariyerinde yazılım mimarı, proje yöneticisi gibi unvanları hedefleyen yazılımcılardır. Özellikle üniversitelerdeki (yazılım mühendisliği, yazılım mimarisi, nesne yönelimli programlama vb) dersler için akademik kaynak niteliğindedir. Kitaptaki tüm konular örneklerle anlatılmakta ve bölüm sonlarında sorular yer almaktadır. Ayrıca kitabın bir bölümü yazar tarafından "proje örnekleri" diye nitelenen çeşitli teknolojilere ilişkin daha kapsamlı uygulamalara ayrılmıştır. Bu bölümde ön plana çıkan olgu; katmanlı mimariye göre uygulama geliştirmedir. Kitapta ek bir bölüm olarak giriş seviyesinde ve okuyucuya proje yönetimi hakkında genel kültür kazandırmak amacıyla XP, Scrum, MSF, RUP gibi metodolojiler ele alınmaktadır.

- UML (Unified Modelling Language)
- Tasarım ve Paketleme Prensipleri
- Dizayn Paternlere Giriş ve Temel Kavramlar
- Nesne Oluşturulmasına/Yaratılmasına İlişkin (Creational) Patern'ler o Davranışsal (Behavioral) Patern'ler
- Yapısal (Structured) Paternler
- Yazılım Mimarisi ve Mimari Paternler
- Proje Örnekleri
- Sembolik Banka Modellemesi
- Çok Katmanlı Web Uygulaması
- Android Uygulamasından ASP.NET ile Yazılmış bir Web Servisine Erişim
- Android Dosya İşlemlerinde MVC Patern'inin Kullanımı
-Çok Katmanlı Android Uygulaması
- Yazılım Geliştirme Sürecinin Modellenmesi
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 794

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pusula Yayıncılık

 

Puanlamalar

%69,2
%7,7
%7,7
%0
%15,4
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

23.02.2016

Doyurucu bir akademik kaynak

Gerçekten doyurucu ve işe yarar bilgilerle dolu bir akademik kaynak. Yazılım geliştirmenin çok farklı boyutlarını öğreten piyasadaki kitaplara göre çok farklı bir kitap. Aynı konuları tek dile bağlı kalmayıp 3 dilde de ele alması çok kişinin faydalanmasına sebep olacaktır.

17.11.2014

Olumlu ve olumsuz yönleri

Kitabın bana göre olumlu ve olumsuz taraflarını objektif şekilde yazmaya çalıştım :
1) Bu tür kitaplar genelde yazarın bildiği tek 1 dilde yazılır ama bu kitap 3 dili de içeriyor pek çok okuyucunun faydalanması açısından çok güzel.
2) Anlatımı gayet öğretici ve ciddi. Lisans ve yük lisans bölümlerinde okuyanlar bu konularda kaynak sorunu çekiyor. Böyle bir ders kitabının bir üniversite hocasının elinden çıkması güzel.
3) Kitapta baskı hatası yok denecek kadar az. Yazım dili oldukça temiz ve düzgün bir Türkçeye sahip.
4) Ekran çıktılarıyla dolu bir kitap değil. Örneklerin ekran çıktıları bile metin olarak verilmiş.
5) Android, Windows Phone, CodeDOM, Remoting, WPF, STL, ... gibi pek çok konu ve platforma yönelik örnekler var. Android kitaplarında bile buradaki gibi örnekler bulamazsınız örneğin menü ve web servis kullanım örnekleri ufuk açıcı.
6) Proje örnekleri verilmesi çok faydalı olmuş.
7) Örneklerin seviyesi orta ve üst düzeye hitap ediyor.
8) Diğer Türkçe yazılım kitaplarına göre anlatım, içerik gibi bakımlardan kalitesi çok farklı sanki yabancı bir yazarın kitabı izlenimini veriyor. Türklerinde böyle kitap yazabildiğini görmek güzel.
9) Bölüm sonu sorularının olması güzel olmuş.
Olumsuz tarafları :
1) Kodların arkaplanının koyu renk olması ve renksiz basım olması kod okunabilirliğini düşürmüş.
2) Fiyatını hak etmiyor asla demiyorum ama biraz daha ucuz olsaymış daha iyi olurmuş. (Bugüne kadar abuk sabuk kitaplara çok para vermiş biri olarak ilk defa verdiğim paraya acımadım)
3) Diğer örnekler değil ama 8. bölümdeki proje örnekleri kitaba konulmasa ve online verilse daha iyi olurdu.
4) Ele alınan dillerde okuyucunun orta seviyede bilgisinin olması şart, yeni başlayan birisi için ağır bir kitap. Ayrı bir bölümde dillerin temel sözdizim özellikleri eklenebilirdi.
5) Kapaktaki karton kalitesi çok düşük kargodan gelinceye kadar bile çabucak zarar görmüştü.
6) Sayfa sayısının fazla olması kitabı çantada taşımayı, yolda okumayı vs zorlaştırıyor.
7) Proje yönetim metodolojilerini çok kısa ele almış bu bölümde daha çok bilgi verilebilirdi örneğin MSF başlığı çok kısa geçilmiş.
8) Bölüm sonu sorularının olması güzel ama cevap anahtarı neden yok anlayamadım ?
9) Diğer bölümlerde 3 dil kullanılırken ÿ"Mimari Paternlerÿ" blümünde daha çok Cÿ# ile örnekler verilmiş. Bu durum Javacılar için belki sorun değil ama C++ programcıları neden düşünülmemiş ?

Yazarı daha önceden tanımıyordum ancak eleştiri ve görüşlerimi kendisine eposta yoluyla ilettiğimde olgunlukla karşıladı, teşekkür edip sonraki baskılar için önerilerimi dikkate alacağını söyledi.
Murat

07.11.2014

C++ ile Dizayn Patern için tek kitap

C++ ile dizayn patern konusunda Türkçe kaynak bulamamaktan şikayetçiydim. Bu kitabı sosyal medya aracılığıyla duydum. Herşeyden önce bu kitap bu konularda rakipsiz ve ilk olan bir kitap. Ayrıca yazar içerikteki konuları çok detaylı anlatmış bolcada örnek vermiş. Kodların CD olarak değilde internetten indirilebilir olması açıkçası benim işime geldi çünkü kullandığım macbook´ta zaten CD okuyucu yok. Üstelik kitaplardan çıkan CD´ler genelde ya baştan bozuk çıkar ya sonradan bozulur. O nedenle kodların hem kitapta hem de canlı canlı olması öğreticiliğine olumlu katkı yapmış. Sayfa sayısını arttıran şey ise kitapta cÿ# ve javanında olması. Ancak 3 dilide ele alma iddiasında olunan bir kitapta bundan bir çarede olamazdı. Söylecek tek birşey varÿ; o da yazara tebrik ve bizim internetteki abuk subuk yazı ve pdf´lerden kurtardığı için bolca teşekkür.  

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız