Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ulysses

Ulysses

Ulysses

8/10 - 44 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Çevirmen: Armağan Ekici
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bundan 90 yıl önce, İngilizce konuşan ülkelerde sansür nedeniyle basılamadığı için Paris'te basılan, ancak 1934'ten itibaren serbest kalan Ulysses, o günden bugüne 20. yüzyıl edebiyatının en etkili kitaplarından biri olarak yerini sağlamlaştırdı.

Ulysses hayatın tüm gerçeğini anlatan, gündelik hayatımızı en çıplak haliyle, kahramanların zihninin içinden gösteren bir kitap. En sıradan, tekil ayrıntıları tam olarak tasvir ederek, tek bir şehir, tek bir gün ve üç kişinin hikâyesinden tüm insanlık haline bir ayna tutuyor. Anlatım sanatına getirdiği yeniliklerle, kitap boyunca üsluptan üsluba geçmesiyle, içeriğindeki sayısız çapraz referansla, dünya hallerine bıyıkaltından gülerek, hiçbirşeyi çok ciddiye almadan, ama hiçbir zaman sempatiyi de elden bırakmayan bakışı sayesinde, Joyce'un tahmin ettiği gibi profesörleri meşgul edegeldiği gibi, kitabın güzelliğini gören pek çok edebiyatseveri de kendine bağladı, Ulysses'i izleyen pek çok romanı etkiledi.

Armağan Ekici'nin çevirisi, Joyce'un mizahının, kalenderliğinin, dilindeki müziğin hakkını vermeyi; kitaptaki sayısız deyim ve gündelik konuşma özelliğini, Ulysses hakkındaki devasa bilgi birikiminden yararlanarak mümkün olduğunca doğru aktarmayı; Joyce'un standart İngilizce ile mesafesini Türkçede de korumayı hedefleyen bir çeviri. Ulysses'in zor, okunaksız, soğuk bir kitap olduğu yönündeki büyük ölçüde haksız ününü yıpratmayı amaçlıyor.Sayfa Sayısı: 750

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Norgunk Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2013

Sayfa Sayısı : 750

Dil : Türkçe

ISBN: 9789758686681

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Armağan Ekici'nin Türkçeleştirdiği yeni Ulysses, Bülent Erkmen'in albenili tasarımı ile Norgunk tarafından basılmış. Kütüphanenize yakışacak şık bir kitap..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (8)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Kapak...

Sayfa kalitesi ve estetik görünüş olarak tasarım iyi ancak daha önce de dendiği gibi bu fiyata ciltli kapaklı olarak ya da iki parça halinde basılabilirmiş. Bu haliyle bu kadar büyük ve ağır (fiziksel olarak) kitaba bu kapak olmamış. Yeni baskıda keşke düzeltilseymiş.

Baskı Problemi

Kitap piyasada yok. İkinci el olarak aradım 80TL´ye satılıyor.
Kitabın yeni baskısı ne zaman yapılacak?

Joyce´nin Kulesi´ne Tırmanın!

James Joyce´nin Ulyssescesini Armağan Ekici´nin Türkçeye çevirisiyle okuma serüveni Nevzat Erkmen´in çevirisine (bana) göre daha zevkli geçti, geçiyor. ÿ"Ulysses´in hangi çevirisini okumalıyım?ÿ" sorusuna cevabım, Armağan Ekici´nin çevirisidir. Dolu (deli) dolu olan bu pıtrak gibi kitap sayesinde zihninizde dolanın, uzama uzanın, yalpalanın, Joyce´nin Kulesi´ne tırmanın, Allah bilir neler var, siz de bilin.