Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Çözüldün ve utancından ölecek haldesin. Adın, ancak dünyanın yarısı havaya uçarsa temizlenir diye düşünüyorsun. Zaten durmadan bunu planlıyorsun. Birbirinden nafile intikam planlarıyla oyalanıyorsun. Kafana kurşunu sıkana kadar da bundan başka bir şey yapacağın yok. Geçen sene aldığın o allahlık Kırıkkale tutukluk yapmazsa tabii."Sayfa Sayısı: 264

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Murat Uyurkulak ile Edebiyatdışı: "Sansür, burjuvanın mülkünü ve erkeğin çükünü koruyor"
Söyleşi: Hasan Cömert

Sansür “ahlaksızlığı” yaymaktan başka hiçbir işe yaramaz. O kalın örtünün altında ne ar kalır ne haya ne de ahlak. İnsanlar özgürlük ister. Sen sansürlüyorsan, o özgürlük arayışının çarpılarak tezahür etmesine, o kalın kabuğu yamularak kırmasına yol açarsın olsa olsa.  

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%71,8
%15,3
%7,1
%2,4
%3,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

20.05.2013

8/10

Editörün Notu: Eleştiri, kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir.

Roman boyunca iki (aslında Yusuf’un babası ve hikayedeki birçok karakter bu ikiliye eklenebilir) ana karakter, Yusuf ve Sair ile, Diyarbakır'a bir tren yolculuğuna çıkıyoruz. Onlarla tütün sarıyor, rakı (tuzlu leblebi ile birlikte) içiyor, JB’yi (çikolatayı unutmadan) bir dikişte bitirip bardağın dibinde kalan kısmını sarhoşluktan yere döküyoruz. Tren yolculuğuna paralel, ülkede kapitalizmin, darbelerin, şiddetin yön verdiği yaşamlara tanıklık ediyoruz. Kenarda kalmış otellere, meyhanelere, imkansız aşkların yaşan(ama)dığı evlere, ülkenin doğusuna-batısına gidip-geliyoruz. Devrimi umut ile bekleyen gençlerin ard arda gelen çekiç darbeleri ile nasıl dağıtıldıklarına, sonunda alkol şişelerinde boğulmalarına, devrim “inadı”na devam edenlerin delilik teşhisi ile mahalleli tarafından mahalleden kovulmalarına, ya da “yola gelerek” iş sahibi olup yitip gitmelerine tanık oluyoruz. Yazar bize rahat bir tren kompartımanı hazırlamamış: Acılara tanık olabilme direncinin yanında, zaman ve mekan olarak atlamalı bir anlatım ile, birbirinden farklı karakterleri ile zorlu bir yolculuk kurmuş. Özellikle çok-satar anlatımın rahatlığına alışmıs okura, bu güçlu eseri ile sürekli treni terketme şansı tanıyor; anlatı trenini surekli durdurup, yeniden yola koyuyor. Tebrikler bu güzel eser için!

28.07.2012

...

Bizim kuşağın görmediği ama bir yandan da her yanına işlemiş olan ruhsuz, bencil, kısır tarzına neden olmuş yakın tarihimizin bambaşka bir şekilde anlatılmış hali Tol. Hepimizin çalınan hayallerinin, uğradığı maddi, manevi işkencelerin, yalnızlık ve korkaklığımızın romanı bir bakıma... Kitabın sonunda oluşan ortama ortak olmak istiyor insan, daha da öfkeli haliyle, geliştirerek intikama katılmak istiyor. Bu ülkenin en güzel çocuklarına yazılmış en güzel namelerden biriydi, Har´dan sonra bir kez daha büyük zevk alarak okudum, tavsiye ederim.

11.09.2011

Bir İntikam Romanı

Murat Uyurkulak'ın bu ilk kitabı, bir yol romanı. Hayatla ilişkisini kesmeye hazır genç musahhih Yusuf'un, sarhoş olup sokak ortasında sızdığı gecenin ardından bir tren vagonunda ayılmasıyla başlar bu yolculuk. Ona Diyarbakır'da sonlanacak bu uzun yolda eşlik eden ise, musahhihin evi bildiği meyhanede, uzaktan tanıdığı Şair'dir. Ülkenin çeşitli yerlerinde bombalar patlarken, birileri intikam alırken ve Şair neredeyse bütün sorularını cevapsız bırakırken, Yusuf'un tek yapabildiği, ötekinin ona sırayla uzattığı hikayeleri okumaktır. Ayık olduğu zaman okuduğu bu hikayelerle, genç musahhih, hakkında sadece bir iki cümle duyduğu babasını nihayet tanıyacaktır.

Murat Uyurkulak bize bu romanında bu ülkenin harcadığı kuşakları ve yağmaladığı hayatları anlatıyor. Ancak kesinlikle Tol, klasik bir dönem romanı değil. Hayalgücünü zorlayan ögeler var içinde, böylece kitap sıradanlıktan sıyrılıyor. Bu kitabın hoşuma giden bir diğer yanı, diyalogların önemli bir yer tutması. İki erkek arasında geçen gerçekçi konuşmalar, nasıl oluyorsa, insanı gülümsetmeyi başarıyor.

Tol, öte yandan buram buram alkol, kusmuk ve kan kokan bir roman. Bana göre sert bir kitap, her cümlesiyle insanın yüzünü buruşturuyor, genzini yakıyor. Devam etmek için ara ara kana karışmasını beklemem gerekti. Yine de kitabı elimden bırakmadım, bırakamadım.

Murat Uyurkulak, daha ilk romanıyla, ne kadar başarılı bir yazar olduğunu kanıtlamış bana sorarsanız. Yazarın diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız