Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tehlikeli Oyunlar

Tehlikeli Oyunlar

Tehlikeli Oyunlar

Bütün Eserleri 2

9/10 - 150 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Oğuz Atay Bütün Eserleri Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Değerli yazarımız Oğuz Atay’ın ikinci romanı Tehlikeli Oyunlar, 1973 yılında yayımlanmıştır. Tehlikeli Oyunlar’ın konusu özet olarak baş karakter Hikmet Benol’un bilinç-akışı tekniğiyle “tutunamayan”lardan biri oluşundan bahseder. Oğuz Atay’ın da belirttiği gibi Hikmet Benol, Tutunamayanlar’ın baş karakteri Selim Işık’ın negatif tasviridir.

William Shakespeare’in Hamlet, James Joyce’un Ulysses ve Nabokov’un Solgun Ateş eserlerinden etkilenen roman, üstkurmaca (meta-kurgu, kurgu içinde kurgu) tekniğiyle ülkemizin ilk post-modernist romanlarından biri niteliğindedir.

Tehlikeli Oyunlar tiyatro eseri olarak da sahnelenmiştir. 

Sayfa Sayısı: 479

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2000

Sayfa Sayısı : 479

Dil : Türkçe

ISBN: 9789754702095

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Murat Gülsoy
Tehlikeli Oyunlar: Bir insanın bedenine kaç kişi sığar?
Tehlikeli Oyunlar ismiyle müsemma bir kitaptır; işaret ettiği oyun kavramını her yönüyle ele alan, modernist edebiyatın tüm kazanımlarını sonuna kadar kullanan bir romandır. Oyunlar çok yönlü bir şekilde insanı kuşatır, hem gündelik hayatı hem de tarihi kurar.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (13)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
mükemmel

çok severek isteyerek aldığım kitaplardan biri kitapkolik olarak kitaplığımda eksik olmaması gerekiyordu. İlk olarak bunu okudum ve umuyorum ki TUTUNAMAYANLAR okurken aynı keyfı alırım

:)

Aslında acı veren tek şey varolmaktır

Birdman (Atmaca)

        Oğuz Atayın tehilkeli oyunları oyun içinde oyun yaratan romanın başkahramanı Hikmet Benolün yazarın yaşadığı dönemin toplumu yönetenler tarafından toplum üzerinde yarattığı baskı ve zorlukları bireyde buluşturarak sürrealist bir yapıta dönüştürüyor.
         Hayalin gerçekmi gerçeğin hayalmi olduğu romanda Albay Hüsamettin Tanbayın denetimi ve kontrolü altında savaş piyesleri yazan tiyatro oyun yazarı Hikmetin I.II.III.IV. evrede yarattığı kahramanların kendisini nasıl bir sona götürdüğünü ve kendisiyle verdiği savaşın okuyucu üzerindede zihinsel yorgunluğa dönüştürdüğünüde söyleyebilirim. Yazarın yer yer divan edebiyatından yaptığı yerleştirmeleri okuyucu son mektupta kavrayacak.