4/5 - 12 Kişi Yorum Yap
12,35 TL
19,0 TL %35
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 08 - 10 Nisan
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Dostoyevski’nin Rusya’yı, Rus halkını gözlemleyerek içlerinden çekip çıkardığı Raskolnikov hem yazarın hem de edebiyat tarihinin en karanlık karakteridir. Yoksulluğunun güzel ve parlak bir hayat kurmasına izin vermeyeceğine inanan genç bir hukuk öğrencisinin, yaşlı tefeci kadını öldürüp parasını çalmayı planlamasıyla başlayan hikâyesi, Raskolnikov’un ikilemlerinden, iç çatışmalarından hareketle insanlığa sorduğu ahlaki ve felsefi sorularla edebiyatı başka bir boyuta taşımıştır. 

Suç ve Ceza yayımlandığı 1866 tarihinden bu yana, modern insana yaklaşımıyla ve sorduğu can alıcı sorularla güncelliğini hiç kaybetmediği gibi, edebiyatın çıtasını erişilmesi güç bir seviyeye yükseltmiştir. Dostoyevski’nin dehasını tüm yönleriyle yansıttığı roman, bir suçun psikolojik kaydıdır aynı zamanda.   

 

“Aşkı ilk defa yaşamak gibi, denizi ilk defa görmek gibi, Dostoyevski’ yi keşfetmek de insanın hayatında önemli bir tarihtir.”

JORGE LUIS BORGES

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%66,7
%16,7
%8,3
%0
%8,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

08.12.2019

İnsanın İç Muhakemesi Üzerine

Toplumsal sınıfın kültürlü, eğitimli bir entellektüel kahramana yaşattığı zorluğu, yalnızlığı, insanın kendisiyle düşünme sanatını ve vicdan muhakemesini işlemesiyle bu kitap aslında karanlık bir bunalım içindeki bir insanın mutluluğu arama şekline bir yolculuktur. Sıradan insanlardan ayrışma isteği duyan ve bunun için farklı düşünceler geliştiren karakterin, suç işlemesi ve sonrasındaki kendine yaşattığı ceza anlatılmaktadır. Edebiyatın baş yapıtları arasına giren bu kitap, okunmadan geçilemeyecek cinsten.

10.02.2019

Suç nedir, Ceza nedir?

Dostoyevski, başyapıtında bize bunları sorgulatıyor. Suçun ne olduğunu, cezanın ne olduğunu... Cezasız bir suç mümkün müdür? İyi bir insan yaptıklarından dolayı kötüleşebilir mi veya kötü bir insan yaptıklarından dolayı iyileşebilir mi? Bunlar gibi sayısız örneğin olacağı bir başyapıtın içindeyiz. Okudukça karamsar ve sorgulayıcı bir nitelik taşımaya başlıyoruz. İçimizi sıkan bir hal ortaya çıkıyor. Mutsuzluk mu desek, pişmanlık mı? Kavramlar öyle çarpıcı ki... Raskolnikov'un gelişimi, yaşadığı olaylar çok iyi vurgulanmış. Dostoyevski öyle bir karakter üretmiş ki, belkide gelmiş geçmiş en iyi roman karakteri olabilir. Hikayenin işlenişi sanat eseri olduğunun kanıtı. Bunu nasıl anlıyoruz? Bir eserin 'sanat' olabilmesi için her şeyin yerli yerinde olması gereklidir, şöyle anlatıyım bir kitap düşünelim bu kitaptan bir paragraf çıkarıyoruz, eğer bu kitap farklı bir hal alıyorsa yani değişiyorsa o bir sanat eseridir fakat değişmiyorsa ona sanat dememiz mümkün değildir. Suç Ve Ceza bunu çok iyi başarmış her şey yerli yerinde hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Tam bir sanat eseri...

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız