5/5 - 1 Kişi Yorum Yap
66,88 TL
88,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 28 Ekim (18:00 - 23:00)
Hızlı Teslimat : 30 Ekim
Standart Teslimat : 01 Kasım - 07 Kasım
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


1) Usun Doğru Yönetimi ve Bilimlerde Gerçeklik Arayışı İçin Yöntem Üzerine Söylem - Discours de la méthode pour bien conduire sa raison et chercher la vérite dans les sciences
2) Anlığın Yönetimi İçin Kurallar - Regulae ad directionem ingenii
3) İlk Felsefe Üzerine Meditasyonlar - Meditationes de prima philosophia

Modern Felsefenin öncüsü olarak tanıdığımız Descartes (1596-1650) yaşamının büyük ve en verimli bölümünü Protestan Hollanda'da geçirdi. Adı ile bilinen Kartezyen Koordinatlar dizgesini bulan Descartes, modern bilimin hiçbir dalının onsuz yapamayacağı Kalkülüsün geliştirilmesinde temel olan Analitik Geometrinin de bulucusudur. Descartes ayrıca Fizik, Tıp ve Ruhbilim üzerine çalışmaları ile de modern görgül bilimlerin öncüleri arasında yer alır.

Descartes Felsefenin ve Bilimin özsel ussal birliğini kabul etti, ve bilime paha biçilmez katkılarda bulunan her bilimci gibi Doğanın, Tinin, bütün bir Varoluşun ussallığının derin bir bilincini taşıyordu. Hiç kuşkusuz bir yandan bilgide yöntemin zorunluğunu görmesine karşın, yöntemin kendisinin kavramı konusunda yetersiz kaldı. Öte yandan doğru olarak Felsefenin ve Bilimlerin birliğini kavramasına karşın, bu birliği Felsefenin ve Görgül Bilimlerin birliği olarak anladı ve uyguladı.

Geleneksel felsefecilik bugün de Felsefenin kavramından yoksundur ve sanki Felsefe salt bir tür yazın sanatı imiş gibi yöntemsiz, içeriksiz, bilgisiz denemeciliğini sürdürür. Sanki Descartes Yöntem diye birşeyden söz etmemiş gibi, sanki Spinoza bu zorunluğu görerek Geometrinin yetersiz de olsa belitsel yöntemini genel olarak bilim için uygulamayı denememiş gibi, sanki Kant bilimin dizgesiz olamayacağını ve Fichte bilgi için tanıtlamanın saltık olarak zorunlu olduğunu vurgulamamış gibi, ve sanki son olarak Hegel tanıtlama, yöntem ve dizge kavramlarının özsel birliğini kavramamış, açımlamamış ve uygulamamış gibi, geleneksel felsefecilik bütün bir yeryüzü üzerinde ve bütün bir modern dönem boyunca Felsefeyi bir tür derme çatma denemecilik olarak, bir tür kişisel, öznel, keyfi görüşler üretimi olarak uygulamayı sürdürmektedir.
-Aziz Yardımlı-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 288

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe/Fransızca
Yayınevi: İdea Yayınevi

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.