4,5/5 - 37 Kişi Yorum Yap, Kazan!
21,9 TL
30,0 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 16 - 18 Aralık
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


20. yüzyıl bilimkurgu edebiyatının başyapıtlarından sayılan Solaris, insanlığın bilimle ve başka gezegenlerle ilişkisini ele alıyor. Kris Kelvin, Solaris'in yüzeyindeki okyanus üzerinde araştırma yapmak ve evreni anlamak üzere bu gezegene gelir. Çalışmalarına başlayınca, bastırılmış anılarla yüklendiği acılı bir deneyim yaşamaya başlar. Bir süre sonra, yalnız olmadığını, diğer araştırmacıların da benzer şeyler yaşadığını görür. Okyanusun, kimsenin kaynağını ve sebebini bilmediği bu anıları yaratan canlı bir organizma olduğu fark edilince, bilim insanları araştırmalarının odağını değiştirerek kendi içlerine yönelirler... Solaris, Freud'dan Jung'a uzanan süreçte farklı psikanalitik kuramları üstü örtülü bir biçimde tartışırken, insanoğlunun başka dünyalara dair duyduğu merakı ve bilimsel-teknolojik hırsını sorguluyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 236

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Bilimkurgu daima tartışmalı bir edebiyat dalı olagelmiştir. Sözünü sakınmayan Polonyalı yazar Stanislaw Lem, kariyerinin büyük bölümünü Amerikan bilimkurgusunu ucuz, ticari safsata olarak değerlendirmekle geçirdi; ona göre kusurlar gün gibi ortadaydı. Bu nedenle, 1961 tarihli romanı Solaris’in türün tartışmasız klasiklerinden biri hâline gelmesi, iki sinema uyarlamasının gerçekleştirilmesi (1972’de Andrei Tarkovsky ve 2002’de de Steven Soderbergh tarafından) oldukça ironiktir. Tahmin edilebileceği gibi Lem, her iki uyarlamayı da beğenmedi. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%91,9
%5,4
%2,7
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

01.05.2019

Dönemini Aşan Bir Eser

''insanoğlu başka dünyalar, başka uygarlıklar bulmak için yola düşmüştü ama, karanlık geçitlerde gizli bölmelerden oluşan kendi öz labirentini tanımamış, kendi mühürlediği kapıların ardında neler yattığını bulup çıkaramamıştı.'' Bu eserde okyanus çevresini psikolojik olarak etkilemektedir ve bu durum okuyucuyu sorgulamaya iter. Karakter analizlerinin ve çevre tasvirlerinin güçlü olmasıyla birlikte okurken aynı zamanda yaşayabildiğim, kitabın işleyişiyle beraber insana birçok hayat dersi veren, her okunduğunda farklı çıkarımlar yapılabilecek mükemmel bir yapıt.

17.03.2019

Stanislaw Lem

Kitap gayet akıcı olmasına rağmen bazı bölümlerde yavaşlayabiliyor.Kitabı okurken kendinizi film izliyormuş gibi hissedebilirsiniz. Hem bilim hem de kurgu

24.03.2013

Çok Çirkin Çeviri

Kitabın çevirisi çok zevksiz ve çirkin. Elbette böyle bir kitabı çevirmek kolay olmamalı, yazarın ürettiği bir çok terimin karşılığını bulmak zor olacaktır. Ancak genel haliyle, çok daha fazla zevk alınabilecek bir kitapken, çeviri insanın canını sıkıyor, yavan bir tat bırakıyor.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız