Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Solaris

Solaris

Solaris

9/10 - 31 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Mehmet Aközer
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Modern Klasikler Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

20. yüzyıl bilimkurgu edebiyatının başyapıtlarından sayılan Solaris, insanlığın bilimle ve başka gezegenlerle ilişkisini ele alıyor. Kris Kelvin, Solaris'in yüzeyindeki okyanus üzerinde araştırma yapmak ve evreni anlamak üzere bu gezegene gelir. Çalışmalarına başlayınca, bastırılmış anılarla yüklendiği acılı bir deneyim yaşamaya başlar. Bir süre sonra, yalnız olmadığını, diğer araştırmacıların da benzer şeyler yaşadığını görür. Okyanusun, kimsenin kaynağını ve sebebini bilmediği bu anıları yaratan canlı bir organizma olduğu fark edilince, bilim insanları araştırmalarının odağını değiştirerek kendi içlerine yönelirler... Solaris, Freud'dan Jung'a uzanan süreçte farklı psikanalitik kuramları üstü örtülü bir biçimde tartışırken, insanoğlunun başka dünyalara dair duyduğu merakı ve bilimsel-teknolojik hırsını sorguluyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 236

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2004

Sayfa Sayısı : 236

Dil : Türkçe

ISBN: 9789754706253

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Bilimkurgu daima tartışmalı bir edebiyat dalı olagelmiştir. Sözünü sakınmayan Polonyalı yazar Stanislaw Lem, kariyerinin büyük bölümünü Amerikan bilimkurgusunu ucuz, ticari safsata olarak değerlendirmekle geçirdi; ona göre kusurlar gün gibi ortadaydı. Bu nedenle, 1961 tarihli romanı Solaris’in türün tartışmasız klasiklerinden biri hâline gelmesi, iki sinema uyarlamasının gerçekleştirilmesi (1972’de Andrei Tarkovsky ve 2002’de de Steven Soderbergh tarafından) oldukça ironiktir. Tahmin edilebileceği gibi Lem, her iki uyarlamayı da beğenmedi. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (5)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Çok Çirkin Çeviri

Kitabın çevirisi çok zevksiz ve çirkin. Elbette böyle bir kitabı çevirmek kolay olmamalı, yazarın ürettiği bir çok terimin karşılığını bulmak zor olacaktır. Ancak genel haliyle, çok daha fazla zevk alınabilecek bir kitapken, çeviri insanın canını sıkıyor, yavan bir tat bırakıyor.

başyapıt

Bu kitabı okumadan önce ben bilimkurgunun bu kadar 'sıkı' bir tür olduğunu bilmiyordum. Uzun süre etkisinde kaldım.
Filmi bence en az kitap kadar iyi, hatta başlı başına bir olay.

Mükemmel... Okumak için geç kalmışım. Lem'in tüm kitaplarında  hissedilen yalnızlık zirvede...