4/5 - 1 Kişi Yorum Yap, Kazan!
18,9 TL
27,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 23 - 25 Ocak
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Dünyada neler oluyor, biz bu gidişe seyirci kalmak zorunda mıyız, yapabileceğimiz hiçbir şey yok mu? Bugün muhalefetin imkanları nerede yatıyor? Bireysel özgürlüğe kolektif bir çalışmayla ulaşabileceğimizi, oysa günümüzde bunun araçlarının elimizden alındığını söyleyen Zygmunt Bauman, bu sorularınn yanıtını arıyor.

"İnanmak için inançların tutarlı olması gerekmez. Bugünlerde inanmaya eğilimli olduğumuz şeyler, yani kendi inançlarımız da buna bir istisna oluşturmuyor. Mesela insan özgürlüğü meselesinin, en azından dünyanın 'bize ait bölümünde' akla gelebilecek en tatmin edici çözüme ulaştırılmış bulunduğunu düşünürüz. Oysa bir yanda da, dünya işlerinin yürütülme biçiminde değiştirebileceğimiz çok az şey olduğuna da aynı katılıkla inanmaya meyilliyiz. Mantıksal düşünme eğitimi almış herhangi birinin bu iki inancı aynı anda nasıl savunabileceği bir muammadır.

Bu iki birbirine uymaz, ama ikisini de savunuyor olmamız mantık konusundaki beceriksizliğimizden kaynaklanmıyor. Yaptıklarımıza inandığımızda gayet gerçekçi ve akılcı bir tutum takınırız. Bu yüzden de içinde yaşadığımız dünyanın bize niye durmadan böyle bariz biçimde çelişkili sinyaller yolladığını anlamak önemlidir. Bu çelişkiyle nasıl yaşayabildiğimizi; dahası, niçin çoğu zaman bunu fark etmediğimizi ve fark ettiğimizde de pek tasalanmadığımızı bilmek önemlidir."Sayfa Sayısı: 216

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Yeni küresel güçler ve siyaset

YAŞAR ÇABUKLU

Geleneksel Marksist yaklaşım Batıda kapitalizmin feodalizm karşısında kazandığı zaferi kan, cemaat ve din bağlarını yıkan ilerici bir gelişme olarak görür. Toprağa ve derebeylerine bağımlılığı sona eren kırsal nüfus kentlere akın ederek özgür işgücünü oluşturmuş ve böylece kapitalizme son verecek işçi sınıfının yığınsal mücadelesi için gerekli koşullar sağlanmıştır. Sınır tanımayan sermaye yerel ve ulusal engelleri ortadan kaldırarak evrensel egemenliğini ilan etmiş, bireyselleşmeyi ve atomizasyonu son noktasına vardırarak para, insan, mal ve bilgi dolaşımını serbestleştirmiştir. Sermayenin uluslararasılaşması karşısında işçi sınıfı da kendini enternasyonalizm temelinde örgütlemeye yönelmiştir. Emperyalizmin başlangıcından günümüze dek bu tablo ana hatlarıyla değişmeden kalmıştır.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%0
%100
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

08.02.2015

Çeviri Çok kötü

Çeviri çok kötü hiçbir şey anlaşılmıyor...

06.02.2015

Kollektif Hareketler

Bu kitapta en merak ettiğim konulardan birini buldum , kendime hep sorardım 90´lı yıllarda sendikal faliyetler fevkalade yoğundu, mesela Ecevit zamanında insanlar sıklıkla mitinglere katılım gösterirlerdi.Günümüzde insanlar evlerine hapsolmuş olaylara çözümü tamamen kamusal alana bırakmış durumda , siyasi katılıma olan güven azalmış durumda. Var olan mitingler de demokratik olmaktan ziyade çoğunlukla gezi olaylarında olduğu gibi şiddet içerikli bir tutumu kapsamaya başladı.Kitaptan anladığım kadarıyla bu tamamen liberalizmin günümüze uygunluk uyum gösterme çabasından kaynaklanıyor.İktidarlar her ne kadar değişse de değişen sadece simalar olacak iktidarlar sadece birer araç olarak kalacak, düzene olan uyumluluk devam edecek.Kamusal alan özel alanı sınırladıkça sınırlayacak ve normalleşecek. Toplumun genelini ilgilendiren problemler seçilmişler için birer malzeme olacak.Baba Bush´un  Michael Dukakis karşısında yapmış olduğu idam salvosu gibi... Sosyolojik alanın okunması gereken kitaplarından...

09.05.2001

Bauman ilginç bir şahsiyet. Daha ilginci ise gerçekten sağolsunlar önce Sarmal (bu yayınevi kapandı mı?) sonra da Ayrıntı sayesinde gerçekleşiyor; neredeyse tüm Bauman külliyatı Türkçe'de. Bauman Polonya kökenli İngiltere'de oturan, artık emekli bir öğretim üyesi, Sosyolog, postmodernist mi? Buna siz karar verin. Neden artık siyasi katılım azaldı gibi hayati bir soru soruyor bu kitapta ve bunu batı için çok incelikli ve sağlıklı bir biçimde, birey düzeyinde tahlil ediyor. Batılı bireyle mevcut Türkiye'li birey arasında farklılıklar olsa da genel altyapısal benzerliklerin (kapitalizm, serbest piyasa) ortaklığından hareketle bizim için de geçerli olabilecek tahliller bunlar. Serbest piyasa ekonomisinin bireyleri nasıl bir cangıla attığını, güvenin ortadan kalkmasıyla gelecek korkusunun ve çaresizliğin nasıl egemen hale geldiğini ve bireysel sorunların artık kamusal alana aktarılamaz hale geldiğini anlatıyor nefis bir biçimde.

Bir şekilde politika ile ilgileniyorsanız, sorularınız varsa, ve daha fazla soru sormak istiyorsanız mutlaka okumalısınız.

Çeviri tüm Tuncay Birkan çevirileri gibi uzman işi ve mükemmel. Bauman sosyal bilimci olmasına rağmen üslubu olan bir yazar, Birkan'da bu üslubu tutturmuş ve nefis bir çeviri yapmış, teşekkürler.

Baumann'ın Sarmal'dan çıkan kitapları IDéEFIXE'de tükendi gözüküyor; size bir kıyak çekeyim: Beyoğlu Kelepir'e gidin, Adam kitabevinin olduğu sokakta, kasanın hemen karşısındaki rafta bir kısmını bulacaksınız, en azından arşiviniz için, hem de ucuza, kaçırmayın derim.

<b>Editörün Notu: </b>Sarmal Yayınları kapandığı için kitapları IDéEFIXE'te bulunmuyor. Behçet Bey'in bahsettiği kitapları oradan alabilirsiniz. Oradan alacağınız diğer kitaplar sebebiyle uğrayacağımız zararı da Behçet Bey'den tahsil edeceğiz.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız