Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sisifos Söyleni

Sisifos Söyleni

Sisifos Söyleni

9/10 - 31 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Çevirmen: Tahsin Yücel
Yayınevi :

Can Yayınları , Çağdaş Dünya Yazarları Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

"Gerçekten önemli olan bir tek felsefe sorunu vardır: intihar. Yaşamın yaşanmaya değip değmediği konusunda bir yargıya varmak, felsefenin temel sorusuna yanıt vermektir."
Albert Camus, İkinci Dünya Savaşı yıllarında yayımladığı deneme kitabı Sisifos Söyleni'nde, yaşamın anlamsızlığı, varoluşumuzun saçmalığı gibi intihara yönelen temaları, tarihin ve edebiyatın belirli bazı kişilikleri üzerinden ele alır. Tahsin Yücel'in dilimize kazandırdığı eser, XX. yüzyıl felsefe tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilmiştir. Tanrıların, hep yeniden aşağıya yuvarlanacak olan taşı tepeye çıkarmakla cezalandırdıkları Sisifos, cezasını bilinçli olarak kabullenmiştir, tekrar yuvarlanacağını bildiği halde taşı bütün gücüyle yukarı taşır. Camus saçma kavramını işte bu noktada tanımlar: boşuna olduğunu bildiği halde direnen insan. Yaşamın anlamı ancak, dünyanın saçmalığını ve yenilginin daima tekrarlanacağını bile bile kötülüğe direnmek olabilir, insanlığa gerçek boyutlarını ancak bu başkaldırı kazandırabilir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 116

Baskı Yılı: 1997


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 1997

Sayfa Sayısı : 160

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750726231


Yorumlar (7)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
çeviri kötü

çevirmen tdk'nin belirlemiş olduğu zorlama türkçeyi kullanmış.Örneğin kılgısal,balkıma,ulam vb.Anlamak için sözlük kullanacaksınız bir de.Başka çevirmen mi bulamadınız.Kitabın değerini düşürüyor.

Tahsin Yücel Çevirileri Rezalet

Uyumsuz demek absürt demek değildir.

Elbette Çeviri

Tahsin Yücel´in çevirdiği bütün Albert Camus kitaplarının acilen başka biri tarafından yeniden çevrilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yazık oluyor Camus´ya.