Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sinemanın Tüm Öyküsü

Sinemanın Tüm Öyküsü

Sinemanın Tüm Öyküsü

7/10 - 7 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
  • Bu üründe kargo bedava!..

Sinema dünyayı değiştirdi. Teknoloji izin verir vermez film yapım sanatı, önceki yüzyılların sanat biçimlerinden çok daha farklı bir yol izledi. İnsanın çevresindeki dünyayı, duyguları, deneyimleri ve gündelik yaşam hikâyelerini kaydetme arzusu, nefes almak kadar doğal bir hale geldi. Sinema, farklı zaman ve mekânlarda, ayrıca toplumsal ve kültürel koşulların etkisi altında çeşitlilik kazandı. İlk filmlerin arkasındaki itici güç neydi? Sinemasal yapıtların sosyolojik anlamda oynadıkları rol nelerdir? Neden belli filmler 'klasik' haline gelir? Bir aktörü, yönetmeni veya yazarı bir sinema ikonu haline getiren şey nedir?

Sinemanın Tüm Öyküsü; önemli tarihsel dönemleri, janrları ve uluslararası çaptaki sinema yapıtlarını sosyal ve kültürel gelişmeler bağlamında ele alarak yakından inceliyor. Kronolojik olarak düzenlenmiş kitap, görüntü yansıtma etkinliklerinin ilk günlerinden günümüzün yüksek teknolojisine ve çoklu ekranlarına dek, sinemasal evriminin izlerini sürüyor. Görsellerle desteklenmiş derinlikli metinler, ilk sessiz filmlerden gişe bombası filmlere ve 21. yüzyılın CGI (görsel efekt) destekli sarsıcı işlerine kadar sinemanın tüm janrlarını açıklıyor. Ayrıntılandırılmış zaman çizelgeleri metne eşlik ediyor ve sinema tarihini aydınlatıyor.

Bu çalışmada, her janrın veya zaman diliminin tanımlayıcı karakteristiklerini örnekleyen önemli çalışmalar, detaylı bir biçimde analiz edilmiştir. Bu kitap, kamera ve aydınlatmadan rol yapma tekniklerine, animasyonlardan filmlerinin toplumsal ve kültürel etkisine kadar pek çok şeyi açıklamakta ve en ünlü filmlerin anlamlarına ilişkin yorumlarda bulunmanızı kolaylaştırmaktadır.

İlk fotoğraf çekildiğinden beri insanlar yaratıcı dürtülerini kaydetme zorunluluğu hissetmeye başlamıştır. Günümüzde yaşamlarımızı filme çekme ve hayal gücümüzü hayata geçirme faaliyetleri nasıl yaşadığımızı ve kim olduğumuzu bize bildirmeye devam ediyor. Eğer sinemayı seviyorsanız ve onun hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Sinemanın Tüm Öyküsü'nden başka bir yere bakmanıza gerek yok.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 576

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Hayalperest Yayınevi

İlk Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 576

Dil : Türkçe

ISBN: 9786058607750


Yorumlar (2)

sinema rehberi

hep arkadaşlar sorar ya iyi bir film söylede izleyeyim işte al bu kitapı kimseye sorma :)

En iyi Başucu Kitabı

öncelikle şunu söyleyeyim, bu kitap bir ansiklopedi olma gayesi gütmüyor ancak içerisindeki kısaca değinilmiş bilgiler türkiye´deki sinema ansiklopedilerinden daha iyi. yani bazı durumlarda. kitap öncelikle sinemayı dönemlere ayırıyor, sonra bu dönemlerdeki akımları ya da ortaya çıkan türleri alt başlık olarak sıralıyor. bu başlıklara da kronolojik olarak örnek filmler ekliyor ve filmlerin türle ve tarihi olaylarla ilişkisini açıklıyor. aynı zamanda filmden görseller kullanarak kısaca analiz ediyor. sahne sahne. bence film türlerini ve sinema akımlarını böyle sembolik filmler üzerinden anlatmak çok daha etkili bir yöntem. bunun yanı sıra zaman çizelgesi şeklinde o dönemin önemli olayları da var... yani her ne kadar bol görselli bir kitap da olsa bilgi açısından hiç de aşağılanmayı hak etmiyor. tek bir alana odaklanmıyor zaten kitap ve bundan daha iyisini yapabilmesi zor. ayrıca yukarıda değindiğim haliyle bir ansiklopedi gibi işiniz düştüğünde açıp okuyacağınız bir kitap değil de bir roman gibi baştan sona okunabilecek güzel bir kitap ortaya çıkmış.

kaynak olarak rekin teksoy´un ve oxford´un sinema tarihi ansiklopedisinden sonra bence en iyisi. ayrıca baskı kalitesi muazzam. gerek cildi gerekse sayfaları... fiyatının biraz pahalı olmasının nedeni de bu, baskı kalitesi tartışmasız derecede iyi.