4,5/5 - 330 Kişi Yorum Yap, Kazan!

İlk Baskı Yılı : 2000

Sayfa Sayısı : 71

Dil : Türkçe

Rastlantı sonucu eline geçidiği bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren ve giderek bu tutkusu yüzünden beyin hummasına yakalanan Dr. B.'nin öyküsü ... Tamamını gör
5,04 TL
7,41 TL %32
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Stefan Zweig

Stefan Zweig

Ülkemizde Satranç adlı kısa öyküsüyle ve psikolojik tahlillerle desteklediği muhteşem biyografi eserleriyle tanınan Avusturyalı roman, tiyatro, biyografi yazarı ve gazeteci Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 yılında Viyana’da doğdu.Zweig, edebiyatla küçük yaşlarda tanıştı ve bu alanda son derece üst düzey eğitimler aldı. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Yunanca öğrenen yazar aynı zamanda felsefe eğ ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması


Rastlantı sonucu eline geçidiği bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren ve giderek bu tutkusu yüzünden beyin hummasına yakalanan Dr. B.'nin öyküsüdür görünüşte Satranç. Ama derinlerde bir veda mektubudur aslında.
Stefan Zweig'ın Brezilya'da sürgündeyken yazdığı ve Şubat 1942'deki intiharından birkaç ay önce tamamladığı Satranç, Avrupa kültürünün nasyonal sosyalist tehlike altında yok oluşuna işaret eder.
Avrupa kültürüne elveda derken yaşama da veda etmeyi seçen Zweig'ın son yapıtı Satranç, gerilimli kurgusu ve kahramanın ruhsal gelgitlerinin işlendiği dokusuyla, kısa ama her bakımdan etkileyici olağanüstü bir uzun öyküdür.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 71

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 53

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Satranç, genç ve cahil, ama şaşırtıcı derecede yetenekli bir satranç dünya şampiyonunun para için hiç tanımadığı biriyle satranç oynadığı bir yolcu gemisinde geçer. Yabancının satranç bilgisi geniştir ama pratik yeteneği satranç tahtasında neredeyse hiç denenmemiştir. Bu dengesizliğin altında yatan neden hikayenin gözler önüne serilmesini sağlar, gergin ve şaşırtıcı bir turnuvanın zeminini hazırlar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%83,5
%13,8
%2,1
%0,6
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

07.02.2019

Bence, Zweig’ın başyapıtı!

Hitlerin Avrupa işgali sırasında geçen ve yazarın intiharı öncesi yazdığı son eseri, Stefan Zweig’ın nazizimi  psikolojik yönden ele aldığı ve hiçlik karşısında insanın ne kadar çaresiz kalabileceğini  anlattığı uzun öyküsü....

24.07.2016

Mükemmel

Konusuyla, anlatımıyla, simgesel karakterleriyle, bir nefeste kendisini okutan nefis bir hikaye.

19.04.2016

Tek kelimeyle ÿ"Muazzamÿ"

Kitabı aldım ve yarım saat içinde de bitirdim.Kitabı elimden bırakamadım. Yazar çok başarılı bir yapıt ortaya koymuş, okumanızı şiddetle öneriyorum,asla pişman olmayacaksınız.