Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Osmanlı Sarayında Tarih Yazımı

Osmanlı Sarayında Tarih Yazımı

Osmanlı Sarayında Tarih Yazımı

Çevirmen: Mete Tunçay
Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

15. ve 16. yüzyıl Osmanlı tarih yazımı, imparatorluğun müthiş bir hızla genişlediği bu dönemde Osmanlı kimliğinin oluşmasında ve hanedan devlet yapısının kurumsallaştırılmasında çok önemli roller oynamıştır.

Elinizdeki kitap, bu dönemden belirli metinlerin ve bunların görsel programlarının verdiği mesajları inceleyerek tarih yazımının nasıl böyle etkileri olabildiğini irdeliyor. Kitaptaki makaleler, tarihi kayda geçirmenin eğitimli sınıflar arasında neredeyse bir tutku haline geldiği erken modern çağ Osmanlı İmparatorluğu'nda tarih yazımının politik ve teknik boyutlarını değişik açılardan ele alıyor.

Osmanlıların kendilerini nasıl gördüğü,kültürlerini ve dünyadaki yerlerini hem kendi aralarında hem de Osmanlı olmayanlara nazaran nasıl tarif ettikleri ve anladıkları, Osmanlı'yı tanımlarken onlar için İslam'ın yerinin ne olduğu gibi soruları cevaplamaya çalışan bu kitap,çok geniş bir grup orijinal kaynağı ele alan yedi makaleden oluşuyor. Değişik akademik disiplinlerden etkilenen bu çalışmalar, erken modern çağ İslam İmparatorlukları'nda tarih yazımının ne kadar değişken ve zengin olduğunu ortaya koyuyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Tarih Vakfı Yurt Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 240

Dil : Türkçe

ISBN: 9789753333191


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!