Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Modern Türkiye'nin Doğuşu

Modern Türkiye'nin Doğuşu

Modern Türkiye'nin Doğuşu

Günümüz Türkçesi ile

8/10 - 8 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Babür Turna
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Türklerin tarihe karşı giriştikleri yarış

Ünlü otorite Bernard Lewis'in Türklerin son 250 yıldaki tüm çağdaşlaşma çabalarını tek bir ciltte detaylarıyla anlatıp yorumlayan klasik eseri, yazar tarafından güncellenmiş orijinal III. edisyondan çevirisiyle günümüz Türkçesinde.

Princeton Üniversitesi Yakındoğu Etüdleri profesörü Bernard Lewis, bu güncellenmiş klasik kaynak kitabında Türklerin son 250 yıldaki çağdaşlaşma serüvenini geniş bir kaynakçaya dayanarak yetkinlikle yorumluyor.

Türk milletinin bin yıl önce Çin'den vazgeçip İslamiyet'e yöneldiğinde başlamış olan batıya doğru yürüyüş, şimdi İslamî mirasın büyük bir bölümünden vazgeçerek Avrupa'ya yönelmiş ve yönetimde, toplumda ve kültürde Avrupaî yaşam tarzını benimseyip hayata geçirmek üzere kesiksiz, kararlı bir çabayı doğurmuştur.

Daha önce Türkçede yayınlanmamış güncel yeni ek bölümde Lewis, eserin ilk yayınlandığı 1961 yılından bu yana geçen 47 yıldaki gelişmeleri; Soğuk Savaş döneminin sona erişi, Türkiye'nin NATO üyeliği, Avrupa Birliği adaylığı ve Ortadoğu'daki ABD politikalarına reaksiyonlarını Radikal İslam tehdidini de göz ardı etmeden sunmaktadır.

Modern Türkiye'nin Doğuşu konunun duayeninden, son 250 yılımızı; Osmanlı İmparatorluğunun duraklama döneminden itibaren Türk çağdaşlaşma tarihini, Cumhuriyetin ilk ve engebeli yıllarını anlamlandırmak için başvurulabilecek güncellenmiş ve önemli bir kaynaktır.
(Tanıtım Yazısından)Sayfa Sayısı: 728

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Arkadaş Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2008

Sayfa Sayısı : 728

Dil : Türkçe

ISBN: 9789755095547


Yorumlar (2)

Kitap ve öneri

Okunması gereken, herkesin kütüphanesinde bulundurulması gereken bir kitaptır. Ayrıca idefix'e kargomu erken gönderdiği için çok teşekkür ediyorum ve bir daha sipariş vermeyi düşünüyorum. Ayrıca hediye olarak kitap ayraçları gönderirseniz de muhteşem olur teşekkür ediyorum.

Güzel bir kitap

İslamcıların ve kemalistlerin okuması gereken birkitap özellikle modernizmi sadece Cumhuriyet sonrası değil Osmanlıdan başlıyan Batılılaşma ve padişahların yaptığı yenilikleri anlamak için okunmalı. Osmanlı zamanında başlayan Batılılaşma Türkiyenin kurulması ile sert bir şekilde iyice uygulanmıştır