0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
15,0 TL
20,0 TL %25
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 15 - 18 Temmuz
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Türkiyede insanlar eskiden sağ ve sol diye kamplara ayrılırken şimdi ise birilerinin kışkırtmalarıyla Kürt ve Türk diye ayrılmakta. Bir parti Türklükten diğeri de Kürtlükten nemalanmakta. Bazı şeylerin gecikmeye gelmeyeceğini bize en iyi gösteren olaylardan biri de ne yazık ki Kürt Sorunu oldu. Kürt Sorunu bekledikçe, yok sayıldıkça daha fazla büyüyen bir sorun haline gelmekte. Bu sorunu çözmenin sadece güvenlik tedbirleriyle ve sadece komşu ülkelerle gizli ittifaklar yapmak suretiyle çözülmeyeceği gerçeği şimdi daha net anlaşıldı. Kürt Sorununu çözmek için biraz cesaret gösterenler ya engellenmekte yada korkutulmakta. Ancak gelinen nokta bu olayın çözümünü kimler engelliyor ise üzerine gidilmeli ve deşifre edilmeli. O halde zaman cesaret zamanıdır.
Kürt Sorunu: Acil Sorun Gerçekçi Yaklaşım isimli bu kitapta Kürt Sorununun ortaya çıkışı, olayın askeri, siyasi, ekonomik ve kültürel yönü, bu sorunun yaşanmasında iç faktörler, dış faktörler konusunda neler olup bittiği, Kürt Sorununun bu kadar süre çözümsüz kalmasında kimlerin rol oynadığı, bu sorunun yaşanmasında rant elde edenlerin olup olmadığı, sorunun çözümü için acilen ve pratik olarak hangi alanda neler yapılabileceği, sorunun çözümünde aydınların gerekeni yapıp yapmadığı, halkların bu olaya nasıl baktığı, 29 Mart 2009 yerel seçimlerde DTP ve AK Partinin tercih edilmesini nasıl yorumlamak gerektiği, sorun sadece bir Güneydoğu sorunu mudur yoksa bir Türkiye sorunu mu olup olmadığı, bu sorunun halklar arası bir çatışmaya dönüşmemesi için neler yapılabileceği, son zamanlarda TRT, YÖK ve hükümetin Kürtlere yönelik çalışmalarını nasıl değerlendirmek gerektiği gibi sorulara cevaplar aranmış.
Kitap dört bölümden oluşuyor. Kürt Sorununa Tarihsel Bakış başlıklı birinci bölümde Sadık Yalsızuçanlar Kürt Sorunu Nedir Ne Değildir, Ayhan Bilgen Kürt Sorununun Çözümü Derin Bir Yüzleşme Gerektirir, Selami Saygın: Kürt Sorununun Mahiyeti Ve Çözüm Teklifleri başlıklı yazılarıyla katkıda bulunmuş. İkinci bölüm Kürt Sorununun Nedenleri-Tesbitler başlığını taşıyor. Ekrem Kızıltaş:Madem Çözmemiz Gerekiyor; O Halde Çözeriz, Emrullah Beytar: İnsan Hakları Penceresinden Kürt Sorunu Ve Çözüm Yolları,Hayrettin Karaman: Kürt Meselesi İle Terörle Mücadeleyi Birbirinden Ayırmak Gerekir, Sevan Nişanyan: Kürt Sorunu Yoktur, Türk Sorunu Vardır,Ergün Yıldırım: Kürt Sorunu, Bu Ülke Sorunudur,Yıldız Ramazanoğlu: Kol Kırma Hakkı, Mehmet Ali Soydan: Kürt Meselesini İnsanlık Meselesi Olanlar Çözebilir, Tahsin Cihan: Kuzey Irak Bize Ne Kadar Irak?,Leyla İpekçi: Erbilde Barış Ve Geleceği Birlikte Ararken, Mustafa Acar: Kürt Sorunu Çözmek İktidar Seçkinlerinin İşine Gelmemiştir başlıklı yazısıyla katkıda bulunmuş. Üçüncü bölümde Kürt Sorunu Ve Yerel Siyaset konulu bir dosya dikkat çekiyor. Hüseyin Özdemir ve Adem Balta Bediüzzaman Saidi Nursinin Kürt Sorununa yaklaşımını ele almış. Dördüncü Bölümde Kürt Sorununa Dair Çözüm Önerileri Ele Alınmakta. Kitabı Zenginleştiren Bir Bölüm İse Belgeler Ve Raporlar Başlığını Taşıyor. Bu bölümde Tesev Tarafından Aralık 2008 Tarihinde Hazırlanan Rapordan Bazı Notlar, İHH Raporu, Genel Kurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un ''Yıllık Değerlendirme Konuşması''nda Kürt Sorununa Dair Görüşleri dikkat çekmekte.
Son bölümde Kürt Sorunu Üzerine Görüşler ve Öneriler ele alınmakta. Bu Bölümde Mehmet Atlan: Kürt Sorununu Ergenekon Davasının Sonucu Çözecektir, Orhan Atalay: Kürt Sorununda Çözümsüzlük İsteyenler Tuzu Kuru Olanlardır, Ramazan Kayan: Üst Kimlik Ait Olmadığımız Paradigmaya Dayanmamalı,Nihat Nasır: Rejim Sorununa Büründüm Kürt Sorunu Diye Göründüm, Taha Özhan & Hatem Ete: Kapsamlı Bir Çözümün Parametreleri,Gültekin Avcı: Etnik Kimlik, Terör Ve Siyaset Üçgeninde Kürt Sorunu, Cafer Solgun: Kürt Sorununda Sevindirici Şeyler Olacaksa Başlıklı Yazılarıyla katkıda ulunmakta.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.