Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Köroğlu Destanı

Köroğlu Destanı

Köroğlu Destanı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Kırmızı Yayınları , Destan Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Türk halk edebiyatının öncü araştırmacısı Pertev Naili Boratav'ın Köroğlu Destanı, içeriği itibariyle bu konuda yazılmış ilk ve tek eser olma özelliğini taşıyor.

Boratav, Köroğlu Destanı'nda Anadolu'dan Orta Asya'ya Köroğlu hakkındaki değişik rivayetleri karşılaştırmış, ek metinlerle bu rivayetler doğrultusunda ortaya çıkan şiirleri de bir araya toplamıştır. Ayrıca, destana etki eden tarihî ve yerel unsurların, Köroğlu'na halkın bakışının, destanın etkilerinin ve kökeninin de incelendiği bu çalışmada, hikâyenin yayıldığı bölgelerdeki dinî ve sosyal ortamı da bütün yönleriyle okuma fırsatını bulacaksınız...Sayfa Sayısı: 344

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2009

Sayfa Sayısı : 344

Dil : Türkçe

ISBN: 9789758855070

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

“Hey kardeşler, hey dostlar, yolda belde, tavlada tarlada, kırda ovada durup da bizi dinleyenler, okuyanlar, dünyanın kaç bucak olduğunu soranlar, bilenler, hey yedi iklim dört bucağı gezenler, size bir destanımız var. İnsanoğlu şu dünyada neyi arar, arasa arasa dostluğu, kardeşliği arar, sözü uzatmak neye yarar... Biz başlayalım Köroğlunun hikayelerini anlatmaya birer birer.”  Böyle başlar Yaşar Kemal’in dilinden Köroğlu’nun destanı. Beylere, padişaha kafa tutan, iktidarın karşısına halkın kalesini kuran, yoksulun, aşığın, yiğidin, atından ayrı bir yaşam düşünemeyen Anadolu insanının destanı... Böyle başlar ya onun sade Yaşar Kemal’in değil cümle Anadolu’nun dili olduğunu da pekala biliriz. Destan, dünyanın diliyle anlatılır, dünyanın diliyle yazılır. Söz adına insanın içinde ve dilinde ne varsa destanda yazılıdır... .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!