4/5 - 45 Kişi Yorum Yap

İlk Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 565

Dil : Türkçe

Dünya edebiyatının başyapıtlarından biri olduğu tartışmasız kabul edilen Körleşme, Almanya'da edebiyatın, politikanın kirli gölgeleri altında yitip gitmeye yüz tuttuğu bir dönemde yazılmıştır. Ancak, Elias Canetti ... Tamamını gör
27,74 TL
38,0 TL %27
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Elias Canetti

Elias Canetti

Elias Canetti (d. 25 Temmuz 1905, Rusçuk - ö. 14 Ağustos 1994, Zürih) 1981 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, kökeni 1492'de İspanya'dan göç etmiş Sefarad Yahudilerine dayanan, Almanca eserler vermiş yazar.25 Temmuz 1905'de, Rusçuk'ta (Ruse, Bulgaristan) yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan Elias Canetti, 1905'den 1911'e kadar ailesiyle Rusçuk'ta yaşamıştır. Daha sonra aile İngiltere'ye taşınmış, babanın 1912 ... Tamamını görKitap Açıklaması


Dünya edebiyatının başyapıtlarından biri olduğu tartışmasız kabul edilen Körleşme, Almanya'da edebiyatın, politikanın kirli gölgeleri altında yitip gitmeye yüz tuttuğu bir dönemde yazılmıştır. Ancak, Elias Canetti kurguladığı zaman ve mekân, kullandığı dil ve üslup, karakterlerindeki soyutlamanın isabetliliği ve bunları aktarmadaki başarısı sayesinde sınırları aşmış, evrenselliğin en üst boyutlarına ulaşmıştır.

Çoktandır kendi fildişi kulesine çekilmiş bir aydının trajedisinde cisimleşen Körleşme, insanoğlunun kendi eliyle kurduğu, sonra da kendisine yabancılaşmış, düşman kesilmiş bulduğu dış çevreyi, son derece özgün bir biçimde ve en uçta sayılabilecek araçlarla tasvir etmeyi başarıyor.

İnsanın gerçeklik karşısında ne ölçüde körleşebileceğini, her dönemde ve her toplumda rastlanabilen "aymaz" aydın karakterinde ustalıkla yansıtan Canetti, düşünce ile gerçeklik arasındaki kopuşun hikâyesini anlatırken yarattığı dehşet atmosferiyle okuru derinden sarsıyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 565

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

 

Puanlamalar

%73,3
%13,3
%4,4
%2,2
%6,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
Ahmet Cemal çevirisiyle Körleşme

Bir başyapıt bence romanın ötesinde yazarın öteki eserleriyle birlikte değerlendirilmeli örneğin insanın taşrası kitle ve iktidar ısrarla tavsiye edeceğim bir eserdir.

körleşme

Ağır ilerleyen bir hikaye ortalama bir kitap 10 üstünden  4 5 verebilirim sevene vardır

değerli eziyet

Hayatta en zor okuduğum kitap olduğunu söyleyebilirim ama bırakmayacak kadar da bağlandım diğer yandan. Sonunu çok merak ettim ve direnip bitirdim. Yazarın henüz 26 yaşında bu romanı yazdığını düşündüğünüzde nasıl bir dahi olduğunu anlayabiliyorsunuz.