Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kırmızı Saçlı Kadın

Kırmızı Saçlı Kadın

Kırmızı Saçlı Kadın

6/10 - 223 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Kırmızı Saçlı Kadın, 2016 yılında YKY (Yapı Kredi Yayınları) tarafından yayımlanmıştır. Kitabın kapağında İngiliz sanatçı Dante Gabriel Rosetti’nin “Regina Cordium” adlı çalışması sergilenmektedir. Kitabın kapak tasarımı “Mehmet Ulusel”, tasarım uygulaması “Arzu Yaraş”, ve dizgisi “Akgül Yıldız” tarafından yapılmıştır.


Kitapta 1985 yılında geçen öykü, Cem isimli karakterin gözünden anlatılıyor. Kitap; Cem’in Kuyuculuk işi için gittiği kasabada ustasından gizli olarak bir çadır tiyatrosuna adını bile bilmediği “Kırmızı Saçlı Kadın”ı görmeye gitmesini, ona aşık olmasını, ilk aşkı olan “Kırmızı Saçlı Kadın”la olan münasebetini konu edinir.


Hikaye, Cem’in gençlik yıllarından orta yaş yıllarına kadar Cem’in gözünden anlatılmaktadır; ayrıca karakterlerin ağzından iki efsaneye (Kral Oidipus, Rüstem ve Sührab) de değinilip bir insanın hayatının eski eserlere nasıl dayanabileceğini göstermektedir. Dil açısından sade bir anlatım seçen Orhan Pamuk, son derece dikkat uyandıran bir roman sunmuştur.


Sayfa Sayısı: 204

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2016

Sayfa Sayısı : 204

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750835605


Yorumlar (49)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
vasatla kötü arası

ilk bölüm güzeldi, kuyu metaforu anlattığı konuyu tam olarak kapsıyor ve karşılıyordu, sonradan ise çok hızlı düşüşe geçti. kitaptaki bu konu -oedipus kompleksi- dünya edebiyatında pek çok kez işlenmiştir ancak bu kadar kafa göz yararak işlendiğini ben bir tek orhan pamuk'ta gördüm.

Hayal Kırıklığı

Ben üzülerek beğenmediğimi söylüyorum, daha doğrusu beklentimi karşılamadı diyebilirim. Bazı yerleri sürekli tekrarladığını ve bunun okuyucuyu bunalttığını düşünüyorum yazı boyutu da  küçük olduğu için okumakta zorlandım. Dili akıcıydı günlük dil olduğu için bir solukta bitti diyebilirim. Bir de bazı yerlerinde Kürk Mantolu Madonna'nın izlerine rastladım ama sadece izlerine.

.

Tek kelimeyle mükemmel