Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kehanet Gecesi

Kehanet Gecesi

Kehanet Gecesi

8/10 - 14 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Çevirmen: İlknur Özdemir
Yayınevi :

Can Yayınları , Roman Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

"O ana kadar mavi deftere yazmak bana zevkten başka bişey vermemişti, gitgide yoğunlaşan, çılgınca bir doyum duygusu. Sözcükler kafamdan sanki biri onları bana yazdırıyormuş gibi çıkmıştı; düşlerin karabasanların ve özgür düşüncelerin billur diliyle konuşan bir sesin söylediği cümleleri kopya eder gibiydim. Ama 20 eylül sabahı, yani söz konusu günden 2 gün sonra o ses ansızın susuverdi. Defterimi açtım, önümdeki sayfaya baktığımda kaybolduğunu farkettim, ne yaptığımı artık bilemiyordum. Bowen'i o odaya sokmuştum. Kapıyı kitleyip ışığı söndürmüştüm; şimdiyse onu oradan nasıl çıkartacağımı hiç mi hiç bilemiyordum."


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 248

Baskı Yılı: 2004


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 334

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2004

Sayfa Sayısı : 248

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750735165

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Mesele'nin Yorumu

Bir yazarı nasıl tanırsınız? Ya da kitaplarını okuduğunuz bir yazarı tanımak ister misiniz, yoksa onun sizin için bir bilinmeyen, meçhul bir yüz, bir merak unsuru olarak kalmasını mı yeğlersiniz? Doğrusu, ben tanımaktan yanayım. Son zamanlarda bu konuda iyice de ısrarcı oldum. Tabii tanımak derken, mutlaka yüz yüze gelip uzun sohbetlere girişmeyi, sorular sorup karşımdakini bunaltmayı kastetmiyorum. Yazarı yapıtlarıyla tanımadan önce mümkünse onun geniş bir yaşamöyküsünü bulup okumayı, verdiği röportajlar varsa onları incelemeyi istiyorum, böylece yazdıklarının kaynağına ulaşmayı, yazarlığıyla ve yazdıklarının yüzeyaltıyla ilgili ipuçlarını bulmayı umuyorum. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

HER BAŞARILI ROMAN BİR HALÜSİNOJENDİR!
Altay Öktem

Görünmeyen, dünyadaki birçok eleştirmen tarafından yılın en iyi romanları arasında sayılmakla kalmadı, birçok eleştirmen tarafından Paul Auster’in en iyi romanı olarak kabul edildi. Günümüz dünya edebiyatını eksiksiz takip eden biri olmadığıma göre, bu konuda fikir yürütmeye hakkım yok. Bu tespitlere değinmeye niyetim de yok açıkçası. Görünmeyen, yılın değil, benim en iyi romanlarımdan biri mi, asıl ona bakıyorum! Ve lafı fazla uzatmadan cevabımı veriyorum: Evet. Kesinlikle evet.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (2)

Yorucu sanki

Paul Auster hayranı biri olarak bu kitabı hatırlamakta bile güçlük çektiğime göre demek ki kitap istenilen Auster düzeyinde değil. Kitapta iç içe karışık senaryolar var ve Can yayınları baskısında kitabın yarısı dip not olarak aşağıdan gidiyor. Üst kısımdaki asıl öyküde ise zaten bir yazar var onun yazdığı bir karakter var ve tüm bunları yazan bir Auster var. Aşağıda da yazarın geçmişi var. İnsanın kafası karışıyor doğrusu. Kendinizi zorlamak isterseniz deneyebilirsiniz ama Auster'in okunacak daha güzel kitapları da var. Bu kitap güzel değil demiyorum sadece çok yorucu.

Hayat

Eskiden her şey ne kadar güzeldi. Bir güzel ikiye ayırmıştık her şeyi. Bir tarafta "halk"ın okuduğu "kötü" romanlar, bir tarafta "entelektüel"in okuduğu "iyi" romanlar vardı. Şimdi işler değişti biraz; halk iyi roman da okuyor. Auster okuyor, Pamuk okuyor, Şafak okuyor.
Hem de o kadar iyi yapıyorlar ki!
Yukarıda, iktidarda olanlar, suyun başını tutan edebiyat ağaları nasıl ızdırap içinde bir bilseniz. Daha yeni, onlardan birisi, "Auster iyi yazar sayılıyor da ben neden sayılmıyorum" diye sızım sızım sızlanmış köşeciğinde. Çok satmak yetmiyor, bir de iyi yazar olmak istiyor ya beyimiz, ondan.
Auster'dan, Kehanet Gecesi'nden söz edecekken nereye geldik, toparlanalım:
Edebiyatı, hayal kurmayı, güpegündüz düş görmeyi seven, epeyce yalnız, fena halde yabancı insanlar için yazıyor Auster. Kehanet Gecesi de öyle. Sulu zırtlak bir aşk, suyu kaçmış bir tarihsellik üzerine "edebiyat" parçalamadığı için iyi bir kitap. Neden söz ettiğini okuyunca anlarsınız, nasıl söz ettiğini de.
Edebiyat tek kişliktir. Yalnızlığınız da, yabancılığınız da kendinize. Kurtuluş aramayın. Kehanet Gecesi hiçbir derdinize çare değil, hayat başka yerde, burada güzel edebiyat var sadece, seçim sizin.