Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru

Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru

Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru

8/10 - 13 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Ahmet Cemal
Yayınevi :

Can Yayınları

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Almanya'da ' 70'li yıllardaki ünlü ' Baader-Meinhof' çete olayından yola çıkılarak yazılan Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru adlı bu romanda, medyanın haber oluşturma özgürlüğü ile bireyin özel yaşamının çatışması teması işlenir. Görünüşte tek suçu bir anarşistin sevglisi olmak olan Katharina Blum'un bu anarşistle ilgili olaylar ve araştırmalar bağlamında giderek tüm kişisel değerlerinin ayaklar altına alınması, en yakın çevresi karşısında da, bütün bir toplum karşısında da savunmasız bırakılması, kitabın ağırlık noktalarıdır. Romanın günümüze kadar güncelliğini yitirmemiş, tersine belki de gittikçe daha güncel konuma gelmiş olmasının temel nedeni ise, ' özel yaşam karşısında medyanın sorumluluğu' konusunun güncelliğini -ne yazık ki- yitirmemiş oluşudur. Heinrich Böll'ün bu romanı, günümüz Türkiye'si açısından da güncelliğini sürdürmektedir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 1999

Ebat : 14 x 21

Baskı Sayısı : 10. Basım

Sayfa Sayısı : 126

Medya Cinsi : Ciltsiz

ISBN: 9789750733857

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"…Komiser Walter Moeding’in evinin kapısını çalar. O sırada daha çok profesyonel nedenlerle bir şeyh kılığına girmekle meşgul olan Moeding’e, aynı gün öğleyin 12:15’te Werner Totges’i vurup öldürdüğünü söyler… "

Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru en çok, Volker Schlondorff ve Margarethe von Trotta’nın aynı adla çevrilmiş, beğenilen filmiyle hatırlanacaktır (1975). Roman, yüzeyde, kitle iletişim araçlarının ilkesiz sansasyonelliği üzerine ders veren bir hikâyedir..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (1)

"Çete" değil, örgüt...

Kitabın tanıtımında Baader-Meinhof ile ilgili olarak kullandığınız çete nitelemesi, egemen burjuva kültürünün, dahası, günümüz faşizminin dayanaklarından birinin tarafınızdan da kabul edildiğini gösteriyor. Okurlarınızın, sizinkilerin kullanmaktan zevk aldıkları "politik yelpaze"nin herhangi bir yerinden, örneğin sosyalist de olabileceğini ve bu tür nitelemelerden rahatsızlık duyacağını düşünerek, ama daha önemlisi okurlarınız karşısında nispi bir tarafsızlık güderek çete yerine örgüt sözcüğünü kullanmanız daha doğru olurdu. Sizi bu konuda eleştiriyorum.