Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Katalonya'ya Selam

Katalonya'ya Selam

Katalonya'ya Selam

9/10 - 25 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Jülide Ergüder
Yayınevi :

BGST

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."
-George Orwell-

George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.

"Katalonya'ya Selam bence George Orwell'in en önemli eseridir. İspanya İç Savaşı'na dair pek çok şey biliyor olmama rağmen, bu kitap benim için oldukça aydınlatıcı oldu ... Orwell dürüst bir adamdı. Kendisini, ideolojik denetim sistemlerinden kurtarmaya çalışmış ve bunda başarılı olmuştur; işte tam da bu sebeple gayet sıradışı ve takdire şayan bir insandır."
-Noam Chomsky-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 262

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: BGST

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 262

Dil : Türkçe

ISBN: 9789756165447

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Selam sadece Katalonya’ya değil...
Özgür Çiçek

Katalonya’ya Selam’ı tek başına bir tarihi anı roman değil. Orwell’in başyapıtlarının bir iz düşümü, bir gölgesi. Kitap sadece İspanya İç Savaşı’nı merak edenler için değil, ama aynı zamanda Orwell’in satırlarını aralamaya meraklı okurlar içinde çok önemli bir çalışma. Orwell’in selamı Katalonya’ya olduğu kadar hakikatin peşine dürüstlük ve cesaretle düşen herkese. Bu güzel selamın aksi sedasını bulması dileğiyle....

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (3)

bu konuyla ilgili bu kaynak daha yararlı olur

http://idefix.com/Kitap/Halk-Silahlaninca/Abel-Paz/Arastirma-Tarih/Tarih/Dunya-Tarihi/urunno=0000000378138

Objektif bir bakış

George Orwell´in ideoloji holiganlığından arınmış muhteşem eseri. Devrimin nasıl parmakların ucundan kaçtığını görünce yıkılmamak elde değil.

Samimi, ilk elden çok değerli gözlemler

Orwell´ın İspanya iç savaşı sırasında birinci elden tanıklıklarını aktardığı bu kitap oldukça ilginç bölümler içeriyor...

Özellikle, Franko´ya karşı omuz omuza çarpışan sol güçlerin, uluslararası tugay mensuplarının Barcelona´da Anarşistler - Komünistler arasında çıkan çatışmalarda birbirlerine düşmeleriÿ; cephe - cephe gerisi arasındaki tuhaflıklarÿ; önce Devrim mi? yoksa Milli Demokratik Devrim mi? tartışmaları ibretlik dersler içeriyor.

Hele de, yetmişlerde solda bitmeyen tartışmaları halen hatırlayanlar, unutamayanlar için... Bu gün için de büyük dersler içeren bu samimi kitabı ilgilenenlere öneriyorum.