3,5/5 - 85 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Sayfa Sayısı : 94

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

Bazı insanlar kitap okumaz, bazıları okur ve kimileriyse okumakla kalmayıp onlarla birlikte yaşar. Kâğıt Ev, işte bu kitap tutkunlarından Carlos Brauer'in ve onun -bir edebiyat profesörü olan- Bruma Lennon'la olan gizemli il ... Tamamını gör
7,78 TL
12,96 TL %40
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Bazı insanlar kitap okumaz, bazıları okur ve kimileriyse okumakla kalmayıp onlarla birlikte yaşar. Kâğıt Ev, işte bu kitap tutkunlarından Carlos Brauer'in ve onun -bir edebiyat profesörü olan- Bruma Lennon'la olan gizemli ilişkisinin, bu ilişkinin gün yüzüne çıkmasına neden olan bir Joseph Conrad cildinin, kitap ve okuma aşkıyla dolu yaşamların hikâyesi...

Arjantinli yazar Carlos Maria Dominguez'in, yayımlandığı her ülkede büyük ilgi uyandıran novellasını Seda Ersavcı İspanyolca aslından çevirdi. Peter Sis'in çizimleri ve Cem Ersavcı'nın kapak fotoğrafıyla, kalın ciltlerin arasında saklanacak bir mücevher...
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 94

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Jaguar Kitap

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bir virüs olarak kitap
Hayati Roman

“Çevirmeni ve yayımcısı –eğer böyle bir hakları varsa– bu kitabı Cem Ersavcı’nın aziz hatırasına ithaf eder.” Carlos María Domínguez’in Kâğıt Ev isimli “romancığı” bu ithaf ile başlıyor. Cem Ersavcı’yı geçtiğimiz ağustos ayında bir trafik kazasında kaybettik. Özellikle son 40 yıldır gençlerini öldürmek için her türlü imkanı seferber eden bu devletlü ve devletli toplumsallıkta bu kez sabıkalı oyunculardan trafik sahneye çıkmıştı. 


.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%42,9
%39,3
%10,7
%4,8
%2,4
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

10.02.2019

kitap manzaralı

okudukça hayatını şekillendirmekle kalmayıp evini de kitaplarla şekillendirmek... satırlarında arasında yaşamak...kitapların arasında yaşamak. Mükemmel ötesi.

09.02.2019

Kitaplar İnsanların Kaderlerini Değiştirir

Kitapları amacı dışında kullandığınızı farz edin. En fazla ne yapabilirsiniz? Kâğıt Ev bu sorunun en ilginç cevaplarından birini veriyor. Anlatılanlar ilginç olduğu kadar da duygusal. Metin ‘ben’ anlatıcı tekniğiyle kaleme alındığından yazar aynı zamanda hikâyenin başkarakteri olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların hayatlarını değiştirme gücüne sahip kitapların tehlikeli olduğu kanaatine varan yazar kitapların dâhil olduğu ve sonu üzüntülü biten birkaç olaydan bahsediyor. Kendisine Kâğıt Ev’i yazdıran da böylesi bir olaydır. Yazar, çalıştığı kurumda ölen bir arkadaşının yerine atanır. Buraya kadar normal gözüküyor yalnız olay şöyle gelişir. Bir kitapçıdan aldığı kitaba sokakta göz gezdiren bir profesöre (yazarın arkadaşı) araba çarpar ve profesör ölür. Aynı üniversitede görevli olan ‘yazar’ onun yerine getirilir. Selefine gelen postalar doğal olarak ona ulaştırılır. Gelen paketlerin birinde bir kitap çıkar. Kitap kumludur ve üzerinde kurumuş beton artıkları vardır. İç sayfadaki ithaf yazısını tanır. Yazı selefine aittir. İthaf edilen kişiyi tanımamaktadır. Merakına yenik düşer ve kendine engel olamayarak bu şahsı aramaya koyulur. Bir süre İngiltere, Brezilya ve Uruguay arasında mekik dokur. Uzun uğraşlar sonunda bu kişinin kim olduğunu öğrenir fakat nerede olduğu muammadır. Sonunda yaşadığı yeri bulur ve görmeye gider. Deniz kenarında yıkıntı bir evle karşılaşır. Geriye hemen hemen hiçbir şey kalmamıştır. Bölgede yaşayanlardan olayın iç yüzünü öğrenir. Bir süre önce bölgeye tuhaf bir adam gelmiştir ve evinin duvarlarını yanında getirdiği kitaplarla örmüştür. Daha sonra yine kendi elleriyle yıkmıştır evi ve geldiği gibi gitmiş, ortadan kaybolmuştur. Yazar edindiği bilgiler sonucunda boşlukları tamamlar ve şu sonuca ulaşır: Ölen profesöre gelen kitap bu duvardan sökülerek gönderilmiştir. Hikâyenin altından bir aşk acısı çıkmıştır ve başka konu bambaşka bir yere savrulmuştur.

Kâğıt Ev duygu yoğun bir metin. Yazar kendisinden, hayatından, duygu dünyasından çok şey katıyor. Kitaplarla ilgili dikkate değer oldukça fazla detay var ve hikâyeye ustaca yedirilmiş. Latin Amerika Edebiyatı’nın kendine has özellikleri vardır. Daha çok büyülü gerçeklik ve karnavelesk kavramlarıyla anlatılır fakat romantizm, sürrealizm, fantastik kurgu, grotesk anlatım, yerel mitoloji ve yeraltı edebiyatının da etkileri çok fazla görülür. Kâğıt Ev bu anlamda çok daha sade bir yapıya sahip. Yazarın hayatını İngiltere’de sürdürmesinin etkisi olsa gerek. Buna rağmen Latin esintisini duyabiliyorsunuz. Kitap severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir eser Kâğıt Ev.

17.01.2016

KİTABA TUTULAN

ENİS BATUR´UN KİTAP EVİ´NDEN SONRA OKUDUM. KİTABI VE OKUMAYI TUTKU HALİNE GETİRMENİN KİTAPLARI BUNLAR. İSTEMESENİZDE ÖYKÜNÜYORSUNUZ, TAVSİYE EDERİM.