Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kadının Görünmeyen Emeği

Kadının Görünmeyen Emeği

Kadının Görünmeyen Emeği

9/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Hazırlayan: Gülnur Acar Savran
Yayınevi :

Yordam Kitap , Kuram / Kadın Çalışmaları Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Kadınların ezilmesinin maddeci bir tahlilini geliştirmek, maddeci bir feminizmin temellerini araştırmak. Bunun için de kadınları tâbi kılan somut pratiği, kadınlarla erkekler arasındaki nesnel, maddi çıkar çatışkısını ortaya koymak; kadınların harcadıkları emeği görünmez olmaktan kurtarıp adını koymak. İşte 1970'lerde Batılı feministlerin uğraştıkları en temel sorunlardan biri buydu.

Elinizdeki derleme, maddeci bir feminizm sorunsalı çerçevesindeki tartışmalardan bazı örnekler sunuyor. Bu makalelerde, erkek egemenliğinin tarihsel kökenleri, özgül bir üretim tarzı olarak patriyarka, ev emeği, patriyarka ve kapitalizm ilişkisi ele alınıyor, Marksist bir feminizmin olanakları ve koşullarını da araştırılıyor.Sayfa Sayısı: 208

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yordam Kitap

İlk Baskı Yılı : 2008

Sayfa Sayısı : 208

Dil : Türkçe

ISBN: 9789944122528

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Mesele'nin Yorumu

Sosyalist feminizmin Türkiye’de ilk akla gelen ismisiniz. Neden sosyalist feminizm?

Belki teori düzleminde… Hareket içinde neyse ki öyle değil… Genel olarak dünyaya bakışım, maddeci bir bakış, yani toplumsal ilişkilerin, yapıların, insanların düşünceleri, kimlikleri üzerinde belirleyici olduğunu düşünüyorum. Kadınların ezilmelerine, emeklerine el konmasına da bu çerçevede bakıyorum. Bunun ötesinde, ayrıca sosyalist feminizm tanımını neden anlamlı buluyorum?

 

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!