Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kadın Çirkinliğinin Tarihi

Kadın Çirkinliğinin Tarihi

Kadın Çirkinliğinin Tarihi

6/10 - 4 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Maya Kitap

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

“Her kadın, kadın olmasının utancı altında ezilmelidir.” İskenderiyeli Klement

 

Kiliseden çok daha öncesinde, Aristoteles zamanında bile kadın, herhangi bir niteliğe sahip olmayan bir varlıktı. Zira tarih boyunca, sadece erkeklerin nitelikli varlıklar olabileceğine inanıldı. “Cinsilatif”in paradoksu da tam burada ortaya çıktı: Kadının hoş görünüşü, yalnızca zayıf karakterini gizleyen bir maskeydi.

Daha sonra, kadının güzelliği eş ve anne oluşuna bağlandı. Bekâr, entelektüel, feminist, eşcinsel ve toplumun yargılarıyla ters düşen tüm kadınlar utanç kaynağı olarak görüldü. Bu kadınlar adeta birer canavardı!

Günümüzde kozmetik sektöründeki gelişmelerle birlikte hiçbir kadının çirkin olmak için bir mazereti kalmadı. Kadın bunca imkâna rağmen çirkinse bu onun ihmalkârlığından ve isteksizliğinden kaynaklanabilirdi ya da daha kötüsü patolojik bir durumdu.

Claudine Sagaert, tarih, antropoloji, edebiyat ve resim üzerinden kadın algısının tarihsel gelişimini izleyerek cinsiyet tarihine olağanüstü bir katkı sağlıyor ve kadının yüzyıllar boyunca sıkıştırıldığı kalıpları ortaya koyuyor. Bu kalıplar dün olduğu gibi bugün de kadınlar üzerinde baskı kurmaya devam ediyor.

 

Claudine Sagaert, sosyoloji alanında doktora sahibi bir felsefe öğretmenidir.

(Tanıtım  Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 16x23

Baskı Sayısı : 1. Basım

İlk Baskı Yılı : 2017

Sayfa Sayısı : 264

Medya Cinsi : Ciltsiz

ISBN: 9786059902588


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!