Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Güneşe Bakmak-Ölümle Yüzleşmek

Güneşe Bakmak-Ölümle Yüzleşmek

Güneşe Bakmak-Ölümle Yüzleşmek

9/10 - 3 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Zeliha Babayiğit
Yayınevi :

Pegasus

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

“Güneşin ya da ölümün yüzüne doğrudan bakamazsınız.” 


 


Ölüm korkusu insanları hayvanlardan ayıran şeydir; her din, her kültür bu korkuyu yatıştırmaya çalışmaktadır. Yalom, yaşadığımız anksiyetelerin çoğunun özünde ölüm korkusunun yattığını söylüyor. Bunu anlamamız ise genellikle bir “uyanma deneyimi” sayesinde gerçekleşir: bir rüya, yakınını kaybetme, hastalık, travma, yaşlanma… 


Kendi ölümlülüğümüzle yüzleşince önceliklerimizi yeniden belirler, sevdiklerimizle daha derinden iletişime geçer, hayatın güzelliklerini daha çok takdir edip kendimizi gerçekleştirmek için gerekli riskleri almaya daha istekli oluruz. 


Irvin Yalom, “Ben de herkes gibi ölümden korkarım… Bir türlü kurtulamadığımız karanlık gölgemizdir o bizim,” diyor. Ancak bu eserinde ölümle yüzleşen hastalarının çoğunun hayatlarını nasıl değiştirdiğini ve zenginleştirdiğini, onlar için gerçekten önemli olan kararları nasıl verdiklerini mercek altına alıyor. Yalom kitabı için, “Karamsar bir kitap değil bu… daha çok her anın ne kadar değerli olduğunun bilinmesini umuyorum,” diyerek, ele aldığı konunun önemini vurguluyor. 


 


“Yalom terapist koltuğunun Şehrazad’ı. Eserleri tek kelimeyle muhteşem.” 


Laura Miller, New York Times 


 


“Irvin Yalom bizi çevreleyen şeytanlar hakkında bir melek gibi yazıyor.” 


Rollo May 


 


Güneşe Bakmak, ne bir ders kitabı ne de sıradan bir kişisel gelişim kitabı. Felsefi olduğu su götürmez ancak kesinlikle sıkıcı değil. Her bölümü hastalarının anekdotlarıyla dolu.” 


Washington Post 


 


 “Peki, ölüm dehşetine karşı ne yapabiliriz? Yalom’un sunduğu tedavi başkalarıyla gerçek bağlar kurmayı, gerçekten yaşadığını hissetmeyi ve başkalarının hayatlarında olumlu etkiler yaratmayı içeriyor. Bu bariz görünen amaçlara ulaşmak elbette kolay değil: Hangi düşünen ve hisseden insan hayatını pişmanlık duymadan yaşayabilir ki?” 


San Francisco Chronicle 


 


“Irvin Yalom, güzel ve cesur bir kitap yazmış. Ölümle yüzleştiği kadar teskin edici bir kitap. Yalom, hepimizin yüzleşmesi gereken bir paradoksu anlamamıza yardımcı oluyor: Fiziksel ölüm bizi yok eder ancak öleceğimizi bilmek bizi kurtarır.” 


George Valliant, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Yetişkin Gelişimi Bölümü Başkanı 


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Sayfa Sayısı : 256

Ebat : 13,5 x 21

Medya Cinsi : Ciltsiz

Orijinal Adı : Staring at the Sun – Overcoming the Terror of Deat

ISBN: 9786052993088


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!