Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Görme Biçimleri

Görme Biçimleri

Görme Biçimleri

8/10 - 48 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Çevirmen: Yurdanur Salman
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Görme konuşmadan önce gelmiştir. Çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir.
Ne var ki başka bir anlamda da görme sözcüklerden önce gelmiştir. Bizi çevreleyen dünyada kendi yerimizi görerek bulunuruz. Bu dünyayı sözcüklerle anlatırız ama sözcükler dünyayla çevrelenmiş olmamızı hiçbir zaman değiştiremez. Her akşam güneşin batışını görürüz.
Dünyanın güneşe arkasını dönmekte olduğunu biliriz. Ne var ki bu bilgi, bu açıklama gördüklerimize uymaz hiçbir zaman. Gerçeküstücü ressam Magritte "Düşlerin Anahtarı" adlı resminde sözcüklerle nesneler arasında her zaman var olan bu uçurumu yorumlamıştır.Sayfa Sayısı: 168

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 1999

Sayfa Sayısı : 168

Dil : Türkçe

ISBN: 9789753420839


Yorumlar (5)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
overrated

Kitabı okudum fakat mutlaka okunması gereken bir kitap olarak görmüyorum.

Çok faydalı

İletişim,grafik gibi bölümler okuyan insanların mutlaka okuması gerektiği bir yana,herkesin okumasında fayda olacak bir kitap. Doğru görsellerle izah edilmiş,anlaşılması kolay.

Perspektif genişleten bir eser

Hem okuması kolay olan, hem de görece kısa olmasına rağmen okurun perspektifini genişleten etkileyici bir kitap. Makalelerin ışığında kitaptaki diğer fotoğraf/resimler de anlam kazanıyor. Kendi adıma görmenin ve izlemenin bu kadar farklı biçimleri olduğunu ve bakan gözün farkında varmadığı güç ilişkilerinin ve tarihsel köklerin bakanın zihnini nasıl etkilediğini kitabı okumadan önce düşünemezdim. Eğer bu kitabı alsam mı diye düşünüp bu eleştiriyi okuduysanız sizden rica ediyorum bu kitabı alın, pişman olmazsınız.