Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Enuma Eliş-Babil Yaratılış Destanı

Enuma Eliş-Babil Yaratılış Destanı

Enuma Eliş-Babil Yaratılış Destanı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: İsmet Birkan
Yayınevi :

Alfa Yayıncılık

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

“Vaktiyle üstte değirmi gök daha adsızken, / Altta da yağız yer ad almamışken” diye başlar evrenin yaratılış hikâyesi Enûma Eliş’te. Çivi yazısıyla yazılmış bu eser, Babilli Sami kavimlerin edebi başyapıtlarından biri olmanın yanı sıra Mezopotamya kozmolojisine dair temel kaynaktır. Başka yaratılış öykülerinin tersine, Enûma Eliş bize bir bütün olarak evrenin köken ve düzenini anlatıp açıklamaktadır. 

Yedi adet kil tablet üzerine kaydedilen ve tamamı yaklaşık bin satırdan oluşan kısa bir metin olmasına rağmen Enûma Eliş dünyada en çok ilgi uyandıran yazıtlar arasındadır. Dilbilimsel önemi bir yana, onun bu denli önem kazanmasının asıl nedeni, bu tabletlerin bize Mezopotamyalıların dünyaya ve tanrılara dair görüşlerini aktarıyor olmasıdır. Dolayısıyla bu metinler, eski Yakındoğu dinlerinin karşılaştırmalı incelemesi açısından büyük bir önem arz etmektedir.

Alexander Heidel, kısacık ömrünü adadığı iki kitaptan biri olan Enûma Eliş’te bize, her yönüyle araştırdığı Babil yaratılış hikâyelerini anlatmakla kalmıyor, bu hikâyeler ile Eski Ahit arasındaki ilgi çekici paralelliklere de dikkat çekiyor.

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Kapak Tasarım: Füsun Turcan Elmasoğlu

Editör: Gökçe Çiçek. Çetin

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 1. Basım

İlk Baskı Yılı : 2018

Sayfa Sayısı : 204

Ebat : 14 x 21

ISBN: 9786051717586


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!