4,5/5 - 1 Kişi Yorum Yap
18,25 TL
24,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 09 Mart - 12 Mart
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Dünyada Değişmesi Gereken 50 Gerçek Kitap Açıklaması


Şu anda dünyada 27 milyon köle var; şu anda 300 bin çocuk asker savaşıyor; şu anda 800 bin kişi açlıkla boğuşuyor; şu anda trafik kazasında birisi daha öldü
BBC muhabiri ve programcısı Jessica Williams’ın sergilediği çarpıcı gerçekler maalesef dünyamızın giderek daha adaletsiz bir noktaya doğru sürüklendiğini kanıtlıyor.
Avrupalının ineği kadar beslenmeyen Afrikalı, Japon kadının yarısı kadar yaşamayan Botswanalı, aylık gelirinin üçte birini rüşvet olarak veren Kenyalı, henüz hiç telefonla konuşmamış 4 milyar insanla birlikte yaşayan Amerikalıların da üçte biri uzaylıların dünyayı ziyaret ettiğine inanıyorsa veya demokrasinin beşiği İngiltere’de seçimlere katılım popstar yarışmalarına katılımdan daha düşükse, umut nerede? Dünyayı kim değiştirecek, nasıl değiştirecek? Haydut devletler olarak nitelendirdiği devletlerden 33 kat fazla askeri harcama yapan ABD’den ya da dünyadaki idamların yüzde 81’inin gerçekleştiği ABD, Çin ve İran’dan veya 44 milyon çocuk işçinin bulunduğu Hindistan’dan daha adaletli ve eşitlikçi bir dünya için ne beklenebilir?
Dünyada uyuşturucu pazarıyla ilaç pazarında harcanan paranın aynı, intihar ederek ölenlerin sayısının silahlı saldırılarda ölenlerden daha fazla veya her yıl 120 bin kadının Batı Avrupa’ya satılıyor olması elbette iç karartıcı. Ama yine de Williams’a esin veren antropolog Margaret Mead’in şu sözlerini unutmamalı:Gezegenini düşünen, kendini bu işe adamış küçük bir grubun dünyayı değiştirebileceğinden hiçbir zaman şüphe etmeyin. Aslına bakılırsa, dünyayı değiştiren tek şey bu olmuştur.Sayfa Sayısı: 312

Baskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: Aykırı Yayınları

 

Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

14.07.2011

kitabın ismi

Henüz Kitabın kendisini okumadım ancak; "50 facts That Should Change the World" özgün adının temsil ettiği ifadenin "Dünyada Değişmesi gereken 50 Gerçek" olarak değil "Dünyayı Değiştirecek 50 Gerçek" olması gerekir diye düşünüyorum. Yani orijinalinde "değişim" olgusu gerçekler üzerinde değil, Dünya üzerine vurgulanmış. Bu çeviri daha ziyade "50 facts That Should be Changed in the World" ifadesinin çevirisine uygun görünüyor.
Tabi "fact" burada gerçek yerine hadise (olay) anlamında kullanılıyorsa bu kez "50 facts That Should Change the World" bir istem (ya da temenni belirtisi) olarak, 50 olayda meydana gelecek değişiklik nedeniyle Dünya´nın değişmesini de vurguluyor olabilir. Bu durum da olayın değişimi ifade olarak vurgulanmadığı halde "50 facts That Should Change the World" özgün adının içinde olayların değişimi duygusal çıkarsama yoluyla algılanabilir ve 50 olayın değişmesi sonucu Dünya´nın değişmesini kasdediyor olabilir. Ama bu çok berrsk değil.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.