Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Devlet Ana

Devlet Ana

Devlet Ana

9/10 - 46 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

'Devlet Ana', Osmanlı kurulmadan önceki Anadolu'nun görünümünü üve Anadolu insanının özlemlerini anlatırken, onların güçlü, güvenli, adaletli bir devlete duyduğu ihtiyacı da açığa çıkarmaktadır. Kemal Tahir'iin en önemli romanı olarak gösterilen 'Devlet Ana', onun düşünce yapısını da en iyi yansıtan eserlerinden biri sayılmaktadır. 


"Kemal Tahir, tarihi ve toplumu hakkındaki orijinal ve sağlam görüşlerinden hareket ettiği için hem 'mahalli ağızları', hem Türkçe'nin küçümsenmiş ve unutulmuş nesir dilini hem de yeni imkanlarını kaynaştırarak ve aşarak kullanabilirmiştir. Eserlerindeki eşsiz dil ve üslup güzelliğinin kaynağı bu davranıştadır. Daha önceki romanlarında da görülen bu özellik 'Devlet Ana'da en yüce noktasına erişmiştir. Türkçe'nin unutulmuş olan dehası bütün boyutları, zenginliği ve haslığıyla ilk olarak Kemal Tahir'in eserlerinde kendini göstermektedir." 
- Selahattin Hilav-


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2005

Baskı Sayısı : 17. Basım

Sayfa Sayısı : 651

ISBN: 9789752731332


Yorumlar (12)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Kitap Görseli

Kitap siparişimden 36 saat sonra elime ulaştı. Ancak burada yer alan kitabın görseli güncel değil. Tabi ben bunu tahmin ettim ona göre sipariş verdim. Yeni kapak daha güzel.

Diyaloglar

Kitapta betimleme ve tasvir gerçekten sıfıra yakın. Peki bu bir sorun teşkil eder mi? Kesinlikle hayır. Çünkü inanılmaz diyaloglar var ve Kemal Tahir´in alkışlanacak yönü de diyalogları o dönemin Türkçesini yansıtacak şekilde yazmış. Al eline Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait bir metin bir de Devlet Ana diyaloglarını al eline. Bana hak vereceksin.

Okunmalı

Okunmalı