4/5 - 7 Kişi Yorum Yap
37,15 TL
49,5 TL %25
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 26 Şubat - 03 Mart
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Dağınık Zihin: Yüksek Teknoloji Dünyasında Kadim Beyinler Kitap Açıklaması

“Beynimiz inanılmaz bilgi işleme sistemlerine ve insanlığın tanıdığı en karmaşık yapıya sahiptir. Fakat yine de eve dönerken süt almayı unutuyoruz. Peki bu nasıl olabiliyor?” 

Adam Gazzaley ve Larry Rosen bu basit sorudan yola çıkarak, günümüzde hemen hepimizin muzdarip olduğu zihin dağınıklığı sorununu bir sinirbilimcinin ve bir psikoloğun bakış açısından ele alıyor. Yazarlar kitabın ilk kısmında insan beyninin bilişsel kontrol mekanizmasını açıklayarak şu gibi soruları yanıtlıyor: Bir hedefe odaklanmışken dikkatimiz neden kolayca dağılır? Bir işi bitirmeden diğerine geçmeye yatkın olmamızın evrimsel temeli nedir? Dikkatimizi birkaç şey arasında bölüştürmeye çalıştığımızda neler olur? Dikkat kapasitemiz hayatımızın çeşitli evrelerinde nasıl değişir? İkinci kısımda, yüksek teknoloji dünyasındaki koşulların bilişsel kontrol mekanizmamız üzerindeki bozucu etkileri ele alınıyor: Bilişim çağında her an her türlü bilgiye erişebilmemiz dağınık zihinlerimizi nasıl etkiliyor? Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlar sürekli daldan dala atlama eğilimimizi nasıl besliyor? Güvenliğimizi, sağlığımızı ve ilişkilerimizi tehdit ettiği durumlarda bile yüksek teknolojili cihazlarımızın cazibesine neden direnemiyoruz? Teknoloji bağımlılığımız can sıkıntısı ve kaygı gibi içsel faktörleri nasıl artırıyor? Kitabın son kısmında ise yazarlar, zihnimizin dizginlerini elimize almamıza yardımcı olacak pratik ipuçları ve tavsiyeler sunuyor. 
Dağınık Zihin, topluca parlak ekranların esiri olduğumuz şu zamanlarda, teknolojiyi daha bilinçli kullanmamızın önemini gözler önüne seren ayıltıcı bir kitap.

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%28,6
%57,1
%14,3
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

09.02.2021

Sipariş Verdim

Yorumları ve kitap hakkındaki bilgilendirmeyi okuyunca hemen sipariş verdim. Merakla bekliyorum.

06.02.2021

Bilim, Teknik, Akademik

Bir doktora tezi ya da akademik makaleler seçmesi gibi bir kitap. Konuyla ilgili olanlar için elbette kitaplıkta olması gerekebilir ama işte bu tip kitaplar da teknolojinin gelişmesi, yeni nesilde yeni alışkanlıkların iyice yerleşmesi ve yeni yaşam modellerinin yayılması gibi durumlarla geçersizleşiyor. Önerdiği çözümlerin çoğu bildiğimiz ama yapmadığımız şeyler, ancak argümanları orijinal. Bu anlamda zihin açıcı.

17.04.2019

Eğitici

Kitaba yeni başladım. Teknolojinin bu kadar hayatımıza dahil olduğu ekranlar çağında herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Hem nörobilim kitabı hem de dikkat dağıtan unsurlar karşısında çözümcülüğüne bakıldığında , bir psikoloji hatta terapi kitabı olduğunu söyleyebilirim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.