Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Yıl Milattan Sonra 4034.

İnsanoğlu uzayı kolonileştirmeyi çoktan başarmıştır. Gelgelelim Nasqueron Ahalisi'nin yüksek yönetim kademeleri arasına araştırmacı sıfatıyla kabul edilmiş bir Yavaş Kâhin olan Fassin Taak yılsonunu sağ salim getirebilirse kendini mutlu sayacaktır.

Bir zamanların görkemli ama son dönemlerin çöküşteki bu topluluğu, her ne kadar görünürde son derece yüksek bir gelişmişlik düzeyine sahip olsa da, temelde barbarca kabul edilen bir yaşam tarzına sahip, kendi gençlerini avlamaktan haz alan ve sırf âdet yerini bulsun diye giriştiği anlamsız iç savaş silsilelerinden başını kaldıramayan bir ırk kabul edilip kendisi dışındaki tüm topluluklar tarafından yalnızlığa itilmiştir. Hakkında yok denecek kadar az bilgiye sahip olduğu askeri-dini özellikte bir emir-komuta zincirinin -ki bu, galaksinin yönetimini bir süreden beri elinde bulunduran son güç erkinin, yani Mercatoria adlı barok hiyerarşinin de bir parçasıdır aynı zamanda- beklenmedik desteğini de bu defa arkasına alan Fassin Taak bir kez daha Ahali'nin yaşam alanında seyahate çıkmak durumundadır. Peşinde olduğu şey ise, yarım milyar yıldır saklı olan bir gizemdir. Diğer yandan, muazzam bir savaş her geçen gün daha da yaklaşmaktadır… Kâhin Taak'ın o güne dek tanıyıp bildiği her şeyi ve de herkesi bir çırpıda ortadan kaldırması işten bile olmayan bir savaş…

Birçok romanını "ölmeden önce okunması gereken 1001 kitap" listesinde görebileceğimiz Iain Banks, The Times tarafından "1945 sonrası En İyi 50 Britanyalı Yazar" listesine seçildi. İskoç yazar, yaşamı boyunca sayısız ödüle aday gösterildi ve birçoğuna da sahip oldu.
"Bilimkurgunun standartlarını belirleyen yazar…"

-Guardian-

"Eğer onun kitaplarından hiçbirini okumadıysanız, birini okuyun. Sonra bir başkasını… Kötü kitapları bile iyidir, iyileriyse hayret vericidir."
-Neil Gaiman-

"Banks bir fenomen… alışık olmadığımız caziplikte bir enerji ve zarafetle, katıksız bilimkurgu yazıyor."
-William Gibson-

"Onun edebi kurgularına hep saygı duydum, ama bilimkurgularına daha derin bir hayranlık besledim."
-David Brin-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 736

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

 

Puanlamalar

%33,3
%0
%66,7
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

20.08.2015

Gaz Yaptı

Mario Levi´nin İstanbul Bir Masaldı adlı kitabını okumuş muydunuz? Hani şu İstanbul´da yaşayan gayrımüslimlerin yaşamından kesitler anlatan roman. İşte Cebirci de onun bilim kurgu şekli, anlatım bakımından elbette. Yani bir tanesi yarım sayfa tutan cümleler, yan cümlecikler, ana ifadeyi kaçırmana ve anlamadığın için cümleyi baştan bir daha (ve belki bir defa daha) okumana neden olacak karmaşık anlatımlar. Konu belki güzel olabilirdi daha akıcı ve yalın bir anlatımı olsaydı. Veya belki orijinal dilinde bu cümle yapıları daha kolay hazmediliyordur. Ayrıca bilimsel olarak topu topu (!) 14 milyar filan yaşındaki evrenimizde milyarlarca yıldır yaşayan uygarlıklarÿ; adı üzerinde gaz devi olan ve gazdan başka bir şey (belki bir katı çekirdek dışında) içermediği için basacak bir yer bile bulamayacağın gezegenlerde yaşayan ve metalin olmadığı bu gezegenlerde nereden metal bulacaksan gemi yapıp diğer gezegenlerde de gidecek kadar gelişmiş canlılar (üstelik gaz devlerinde nasıl bir ekosistem olabilir ki?)ÿ; dünya tarihi ile 4034 yılında binlerce yıla uzatılması başarılmış insan yaşam süresi, gemiye yüklenip uzayda taşınabilen ÿ"solucan delikleriÿ" vesaire... Naçizane astrofizik bilgimle bile kolayca ÿ"Hadi ordan!ÿ" diyeceğim bir yığın zırvalık. (Fantastiklere elbet sözüm yok ama, bilim kurgu olunca bilimsel dayanakları gerçekten sağlam tutmak lazım.) Kolay kolay kitap bırakmam ama 220. sayfada artık dayanamadım. İsteyen buyursun okusun, ama benden bu kadar.

;
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız