Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Çaresizlik Kuyusu

Çaresizlik Kuyusu

Çaresizlik Kuyusu

8/10 - 3 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

Kolektif Kitap

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

On öykü... Hepsinin ortak noktası insanlar ve hayvanlar. Madonna ve vurduğu sülün, Thomas Edison ve elektrikle öldürttüğü sirk fili, Nikola Tesla ve tek aşkı güvercin, Noam Chomsky ve torununun çöl faresi, Jimmy Carter ve ürkünç bataklık tavşanı, Sharon Stone ve kocasını ısıran Komodo ejderi, David Hasselhoff ve süs köpeği, George Adamson ve babalık yaptığı aslanlar, büyük tartışmalar yaratan deneyleriyle meşhur psikolog Harry Harlow ve kobay maymunlar ve son olarak da tuhaf, topal bir kuş...

Lydia Millet'in lafı dolandırmadan, sade bir dil kullanarak gerçekle kurguyu birleştirdiği bu öyküler tokat gibi çarpıyor insanın yüzüne. Her şeye tepeden bakan ve kendini dünyanın hakimi sayan insan denen varlığın hayvanlara uyguladığı her türden şiddeti anlatıyor Çaresizlik Kuyusu. Millet'in kimi acımasız, kimi dokunaklı, yer yer mizaha çalan öykülerini okuduktan sonra bu dünyanın sadece bize ait olmadığını farklı pencerelerden görüp kendimizi bir kez daha yadırgıyoruz.

"Mizah ve empati dolu bu ustalıklı öyküler doğayla bilimin, insanla hayvanın, sıradan insanla meşhur isimlerin, gerçekle kurgunun müthiş çarpışmasına ev sahipliği yapıyor."

-Joe Meno, Lanetlilerin Saç Stili'nin yazarı-

2010 Pulitzer Edebiyat Ödülü Adayı
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 153

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

İlk Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 153

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055029111

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Her biri insan ile hayvan arasında ilişkiye dair tespitler yapan on öykü, Millet’in de gerçek hayattan arakladığı anekdotlar üzerine kurgulanmış. Onun yer yer mizahi yer yer sorgulayıcı dili, romanlarından sonra yazdığı bu ilk öykülerde de hissediliyor. Millet’in kahramanlarının hepsi sıradan insanlar değil lakin. Sharon Stone mesela öykü kahramanlarından biri. Thomas Edison bir diğeri. Noam Chomsky hatta. Ve David Hasselhoff. Durun, Madonna bile var içlerinde..

27.7.2016

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!