Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Çankaya

Çankaya

Çankaya

9/10 - 35 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Pozitif Yayıncılık , Tarih Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

"Haber vereyim ki Atatürk ne yaptığını, nasıl yapacağını, kimlere ne yaptıracağını, kimleri nasıl ve nerede kullanacağını bilen pek hesaplı bir adamdı. Yapmış oldukları üzerinde istediğiniz tenkitlerde bulunabilirsiniz. Fakat kendi varmak istediğine ulaşmaktan başka bir şey düşünmeyen, dostluklarının, yakınlıklarının, sözde sırdaşlıklarının üstünde bilhassa "kendi kendine vefalı" bir lider olduğu su götürmez bir gerçektir.
Falih Rıfkı Atay

Kurduğu Cumhuriyet'le adını tarihin şanlı sayfalarına yazdıran, Türk'ün ne olduğunu dünyaya gösteren, olağanüstü şartlarda ortaya çıkmış sıra dışı bir liderdi Atatürk. O işgal edilmemiş yeri, zaptedilmemiş toprağı kalmayan bir milletin küllerinden doğmasına önderlik etti.

Büyük başarılara imza atmış Atatürk hakkında birçok kitap ve makale yazıldı. Atatürk hakkındaki her şey etraflıca tartışıldı., hala tartışılıyor. Bu yazılanların birçoğu ancak Atatürk öldükten sonra yazıldığı için, onu tanıyanların ilk elden verdiği bilginin kıymet-i harbiyesi daha önemlidir.

Falih Rıfkı Altay 1923'den 1938'e kadar Atatürk'ün yanında bulunmuş, onun yaşadıklarını bizzat kendisinden dinlemiş ve hatta birçoğuna şahit olmuş devrin önemli gazetecilerindendir. Çankaya Atatürk'ü doğumundan okul yıllarına, savaştığı cephelerden yaptığı inkılaplarla, tartışma sofralarından insani yönlerine kadar her detayı anektodlara yer vererek anlatan muazzam bir çalışma. Her Türk vatandaşının mutlaka okuması gereken ve Türkiye'nin dönüşümünü anlamanıza yardımcı olan çarpıcı bir eser.


Ciltli:

Baskı Yılı: 2008


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 632

Baskı Yılı: 2013


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 712

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pozitif Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2009

Sayfa Sayısı : 712

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055514044


Yorumlar (7)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
O dönemi net bir şekilde görebilmek için okunması gereken ilk kitap

Ben bu kitabın cep boyunu aldım uygun fiyatlı olması nedeniyle.Cep boyu 700 küsür sayfa olmasına rağmen yazı boyutu küçük değil, rahatlıkla kısa sürede okunabiliyor.Öncelikle kitap fazlasıyla içine çekiyor sizi, o döneme ilk ağızdan tanık oluyorsunuz.Tarih kitabıdır sıkıcı olur diyenler için söylüyorum sıkıcı olmak bir yana, heyecanla daha yeni ne bilgiler öğreneceğim acaba diyerek çeviriyorsunuz sayfaları. Kitabın içeriğine gelecek olursak, Atatürk hakkında daha önce hiçbir yerde okumadığım ayrıntılarla dolu.Sonuçta Falih Rıfkı Atatürk'ün en yakınındaki isimlerden.Atatürk'ün ne zorluklarla, ne mücadeleler vererek Cumhuriyet'i kurduğuna şahitlik ediyorsunuz.Kitapta beni en çok etkileyen yerlerden biri de 30 Ağustos Zaferi'nin haberini İstanbul'da alan Falih Rıfkı'nın o anı anlatışı... Kesinlikle genciyle yaşlısıyla her yaştan insanımızın okuması gereken bir başucu eseri.

Atatürk´ü Anlamak

Falih Rıfkı Atay´ın da belirttiği gibi ÿ"Mustafa Kemal´i  yatak odasına kadar girenler değil, kafasının içine sokulabilenler tanımışlardır.ÿ" Tarihimizin en önemli devirlerinden birini, adeta bir ölüm kalım savaşını anlayabilmek, Atatürk´ü tanıyabilmek için tartışmasız en önemli eserlerden biri...

Okunması gerekir

Cumhuriyet dönemi ve kuruluşu bizlere belli klişelerle anlatıldı. Oysa geleceğimiz için gerçekleri öğrenmek zorundayız ve bunun için de en azında okumamız gereken belli başlı bazı kitaplar var ki ÿ"Çankayaÿ" bunların içinde ilk beş sırada gelir kanımca...