0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
20,44 TL
28,0 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 10 Mart - 15 Mart
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Boğaz'daki Mutlu Çocuk Kuzguncuk Kitap Açıklaması

Kuzguncuk’un son 60 yıllık tarihi, Türkiye’nin tarihiyle benzerdir. Varlık Vergisi, 6-7 Eylül vb. olaylar nedeniyle, farklı halklardan ve inançlardan yurttaşlar bu topraklardan ayrıldılar. Buna karşın Kuzguncuk, ortak yaşam kültürünü koruyan ender semtlerden biridir. İnsan ilişkileriyle, doğal ve kültürel ortamıyla, cumbalı ahşap evleriyle, farklı inanç mekanlarıyla çok kültürlü İstanbul’un ve Türkiye’nin yaşayan belleği durumundadır. Kitapta geçmişte yaşanan güzelliklerin yanı sıra; günümüzde korunan değerler, yaşam alanlarının savunulması ve daha pek çok etkinlik yer alıyor; birlikte yaşam kültürünün geçmişten bugüne sürdüğünün canlı tanıklıkları olarak. Boğaz’daki Mutlu Çocuk Kuzguncuk, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında yayınlandı. Yazar; 2012’de Rusçaya, 2015’te Sırp Hırvatçaya çevrilen kitabında, çocukluk anılarından yola çıkarak semtin tarihsel, toplumsal ve kültürel yaşamına ışık tutuyor.


“Gülsüm Cengiz’in Kuzguncuk’u şair imgeleminden çıkmıştır. Ancak o, kendi görüşlerini, bu arada semtin geleceğiyle ilgili kaygılarını dillendirirken, gereksinimi duyulan direniş ruhunun toplumcu anlayışın ilkelerinden doğduğunu sürekli hissettiriyor bize. Bu sese kulak vermeli!”

-Tülin Tankut


“Kıyıdaki sahaftan aldığım Gülsüm Cengiz’in “Boğazdaki Mutlu Çocuk KUZGUNCUK” kitabını en kısa zamanda okumak üzere kendisine imzalattım. Kuzguncuk! Evet, adını duyduğumda bende sonundaki “cuk” takısıyla küçük,  sevimli bir yer duygusu uyandıran bu semt gerçekten de öyleydi. Eve döndüğümde kitabı şöyle bir karıştırayım derken bu sevimliliğin altında yatan hoşgörünün, tarihin, dinlerin buluşup kaynaşmalarının, hiçbir ayrılık gütmeden insanlar arasında kurulan güzel dostlukların öyküleri tertemiz bir Türkçeyle, adeta pırıl pırıl bir durulukta akarcasına, öylesine içtenlikle yazılmıştı ki bir solukta okudum.”

-Esma Zafer Ertan

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hazırlayan : Çiğdem Artık , Öznur Kalkan

Kapak tasarımı ve mizanpaj :Ayda B.Demirci

Genel Yayın Yönetmeni : Erhan Nailoğlu

 

 

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.