Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Bi Futbolcu Olursak...

Bi Futbolcu Olursak...

Bi Futbolcu Olursak...

Futbolda Profesyonellik, Sınıf Atlama ve Hayal Kırıklığı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Futbol Kitapları Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

“Bence her şeyin değişir. Mesela kıyafetinden başla arkadaşlarından tut, her şey değişebilir futbolcu olursak. Modern bir insan oluyorsun sonuçta profesyonel bir futbolcu olduğunda. Adın duyuluyor mesela, onlar mesela mahallede oturuyor sen gideceksin zenginlerin oturduğu bir yerde oturacaksın. İlla ki arkadaş çevren değişecektir.”


 


M., Kocamustafapaşa, 11 yaşında Futbolcu olmak, dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bir sınıf atlama kaldıracı. Genç, hatta ergen futbolcu adayları için, bir çocukluk rüyasını gerçekleştirme hayali olmak yanında, toplumsal olarak “yırtma” ümidini temsil ediyor.


 


Safter Elmas, farklı yaşlardan, farklı kademelerden, farklı “başarı” derecelerinden futbolcu ve futbolcu adaylarıyla görüşerek yaptığı
çalışmada, bu ümit dünyasına tam saha pres yapıyor. Bir çocuk, futbolcu olmayı nasıl hayal eder? O hayallerden, profesyonel bir meslek, bir iş, bir emek süreci olarak futbolculuk pratiğine uzanan yolda neler yaşanır ve beklentiler, duygular nasıl değişir? Futbolcunun habitusu nasıl oluşur; yani futbolcular âdeta görünmeyen bir müfredata uyarak hangi eğilimleri, davranışları içselleştirirler?


 


Futbolcu “milletinin” düşünce ve duygu dünyasına açılan bir keşif seferi.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 


 


 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Sayfa Sayısı : 176

Ebat : 13 x 19,5

ISBN: 9789750522871


Yorumlar (1)

Etkileyici

futboldan başlayarak, küçük hayallerden büyük dünya kurmaya kadar her şeye spesifik bir dille değinen bu eser mutlaka hayatlarımıza bir yerden dokunmakta..