3,5/5 - 42 Kişi Yorum Yap
14,6 TL
20,0 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 22 Ocak - 27 Ocak
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Beyaz Kale Kitap Açıklaması

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk’un Beyaz Kale adlı eseri kanuni devrinde geçen 1985 yılında İletişim Yayınları tarafından yayımlanan tarihî bir romandır. Beyaz Kale, 17. yüzyılda istanbul’da geçmektedir.


Hikayede Türkler tarafından esir edilen astronomi, matematik ve tıp konusunda engin bilgilere sahip olan romanın ana karakteri Venedikli; ülkesinde çok iyi eğitim almış, neredeyse bilimin her alanında bilgisi ve eserleri olan, kendini beğenmiş bir karakterdir. Romanın diğer karakteri Hoca; iyi bir eğitim almıştır, parlak zekalıdır, hırslıdır ve okumayı sever. Padişah; avlanmayı seven ve gözlemciliği ön plana çıkan bir karakterdir. Paşa ise sinsidir ve son derece hırslıdır. Manipülatif bir karakterdir.


Kitapta yer alan ana temalar çok çeşitlidir. Bu temalardan biri efendi ve köle ilişkisidir. Bilginin gücü, kitapta kullanılan temalardan bir diğeridir. Osmanlı’nın modernleşmesi ve Batı ülkeleriyle rekabeti romanın ana temalarından birini oluşturur. 


Sayfa Sayısı: 152

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Puanlamalar
%51,3
%30,8
%10,3
%2,6
%5,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

08.12.2020

ince detaylar

geçeklik ve kurgu, yaşanmışlıklarla olabiliritesi olanlar arasında ikilemi derinde sorgulatan kısa ama çok düşünce ve düşünme unsuru içeren mükemmel bir kitap

06.11.2020

Okunabilir, güzel.

Yine büyülü gerçekçilik, post-modernizm ile bezenmiş güzel bir Orhan Pamuk.

04.06.2020

Şaheser

Orhan Pamuk - Beyaz Kale 17. yy'da Osmanlı döneminde geçen bu roman, yazarlar tarafından yaygın bir şekilde ele alınan meselelere odaklanıyor: Doğu-Batı zıtlığı, kültürel kimlik ve kültürel farklılıkların sorgulanması. Orhan Pamuk, kitabın sonsözünde "Doğu-Batı ayrımını" kitabına merkez almadığını söylese de hikayenin hayatta kalmasını sağlayan sebeplerden biri olduğunu ifade ediyor. 2006 yılında Nobel Edebiyat ödülü kazanan Pamuk, bu postmodern başyapıtında insanın benliği, insanın neden "kendisi" olduğu, insanın iç dünyasını ve dış dünya ile olan ayrılmaz bağını srguluyor, okuru da aynı şekilde sorgulamaya davet ediyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.