Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Betonarme  - Tek cilt

Betonarme - Tek cilt

Betonarme - Tek cilt

8/10 - 5 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Evrim Yayınevi , Yayınevi Genel Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Homojen bir malzeme olmayan betonarmenin davranışı, ortamın koşullarına, zamana ve yük geçmişine göre değişir. Betonarmenin "uyum" olarak adlandırdığımız Özelliği nedeni ile, fazla zorlanan life diğer lifler, fazla zorlanan bir kesite komşu kesitler ve fazla zorlanan bir elemana da çevredeki diğer elemanlar yardım ederek, bu zorlamaları paylaşırlar. Zorlamaların diğer komşu lif, kesit veya elemanlarca paylaşılması ve deformasyonların zamana ve yük geçmişine bağlı olması nedeniyle, betonarmedeki gerilmelerin hesabı olanaksızdır.
Geçmişte, ideal malzeme için geliştirilmiş bazı klasik teorilerin betonarmeye uygulanmasına çalışılmıştır. Uygulayıcılar bu teorilerden elde ettikleri denklem ve sayılarla sorunu çözdüklerine inanırken, tüm bu teorilerden habersiz olan betonarme, kendine özgü davranışını sürdüregelmiştir. Zaman zaman yapılarda gözlenen çatlama ve hasarlar teorisyenlere betonarmenin onların istediği gibi davranmadığını göstermiş ve onları hayal kırıklığına uğratmıştır! Teorisyenler, inatla tutumlarını sürdürmeye çalışarak bu dik başlı malzemeyi terbiye edip teorilerine uymaya zorlamışlardır. Süregelen bu mücadeleden galip çıkan betonarme olmuş ve sonunda akılcı teorisyenler betonarmeyi hazır teorilere uydurma hevesinden vazgeçerek, onun gerçek davranışım anlamaya yönelmişlerdir. Davranışa yöneliş, gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamış ve bunun sonucu olarak "çağdaş betonarme anlayışı" doğmuştur.Sayfa Sayısı: 816

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Evrim Yayınevi

İlk Baskı Yılı : 2007

Sayfa Sayısı : 816

Dil : Türkçe

ISBN: 9789755032337


Yorumlar (1)

Başucu kitabı

Uğur Ersoy'un bu kitabı sayesinde betonarmenin temel ilkelerini çok iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz. Uğur Ersoy Türkiye'deki saygın bir prof'dur ve bu kitabı Türkiye'deki betonarme kitapları içinde başyapıttır denebilir. Kitabın en büyük eksiği eski deprem yönetmeliğine göre olması. Temel ilkeleri öğrenmede sorun olmamasına rağmen verilen örnekler artık kullanılamaz durumdadır. Yeni kitaplardan Prof.Dr. Adem Doğangün'ün kitabı son yönetmeliğe göre olduğundan örnekler için onu tercih edebilirsiniz.