4/5 - 7 Kişi Yorum Yap, Kazan!

İlk Baskı Yılı : 2004

Sayfa Sayısı : 542

Dil : Türkçe

MODERN ORTADOĞU NASIL YARATILDI? Ortadoğu’yu anlamak için tarihini anlamak gerekir. İhtiyacınız olan tüm tarihsel çerçeve bu kült kitapta...   Ortadoğu; büyük olayların sahnesi. Mısır'dan Afganistan'a, İr ... Tamamını gör
28,58 TL
45,37 TL %37
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

MODERN ORTADOĞU NASIL YARATILDI?

Ortadoğu’yu anlamak için tarihini anlamak gerekir.

İhtiyacınız olan tüm tarihsel çerçeve bu kült kitapta...
 
Ortadoğu; büyük olayların sahnesi. Mısır'dan Afganistan'a, İran'dan Umman Denizi'ne yayılan bu alan, doğumuna tanıklık ettiği dinlerin, değişik milliyetlerin ve farklı ideolojilerin çatışması için bile yeterince geniş değilken, en başta bağrındaki petrol nedeniyle yüz yıldır büyük devletlerin de çekiştiği coğrafya durumunda.

ABD’nin Irak’a müdahalesiyle yeniden ivme kazanan ve Suriye iç savaşı, IŞİD’in yükselişi ve çöküşü ile zirveye çıkan olayların seyri bölgedeki önemli aktörler için bile bir muamma.
Savaş rüzgarının kaldırdığı tozun görüşü sınırladığı bu dönemde olayları ve nedenleri anlamak için belki de biraz gerilere gitmek gerekiyor.

Barışa Son Veren Barış, Birinci Savaş ve sonraki ilk yıllarda (1914-1922) dünyadaki güç dengelerinin panoramasını oluştururken, özellikle de gizemli Doğu’da büyük devletlerin yöneticilerinin masa başında bugünkü Ortadoğu’nun haritasını nasıl yeniden şekillendirdiğini anlatıyor. Açılan en yeni arşivlerle geliştirilen bu çalışma bu dönemi ve bölgeyi inceleyen en kapsamlı çalışma olma niteliğini taşıyor.

Anlatılan büyük olayların yanı sıra büyük tarihi kişilikleri de karşımızda buluyoruz: Lloyd George, Winston Churchill, Woodrow Wilson, Kitchener, Lenin, Stalin, Mussolini ve tabii Mustafa Kemal Atatürk'ü olayların içindeki yerlerinde okurken Arabistanlı Lawrence'ın gerçekte kim olduğunu ve kendisine atfedilen işlerin ne kadarını gerçekleştirdiğini öğreniyoruz.

Kitap, insanlık tarihinin en yoğun dönemlerinden birini gözlerimizin önüne sererken, Ortadoğu'da bugün olanları anlamak için gerekli tarihsel argümanları da veriyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Puanlamalar

%71,4
%14,3
%14,3
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

06.03.2019

Orta doğunun yakın tarihi

Orta doğunun, emperyalist ülkelerce nasıl ve kendi çıkarları doğrultusunda oluşturduklarının belgesi. Günümüzdeki orta doğunun kendi aralarında neden anlaşamadıklarını gözler önüne seriyor. Başucu kitabı.

25.02.2019

Güzel çalışma

Müthiş bir çalışma. Bölgemizin kaderinin belirlendiği 1.Dünya Savaşı ve sonrası döneme, İngiliz belgeleri ışığında hassas ve kapsamlı yaklaşan bir çalışma olmuş. Bizim açımızdan ezber bozan bilgiler var. Tavsiye ederim.